Ministria turke e Mbrojtjes: Kemi "neutralizuar" 16 "terroristë" në veri të Sirisë

Ministria turke e Mbrojtjes: Kemi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan

Ushtarët turq kanë "neutralizuar" 16 "terroristë" të forcave kurde të Njësive të Mbrojtjes Popullore (YPG) në veri të Sirisë, sipas Ministrisë së Mbrojtjes në Ankara.

“Kjo ishte në përgjigje të sulmeve”, njoftoi ministria në Twitter të dielën.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërcënoi së fundmi me një ofensivë të re në Sirinë veriore.

Turqia e justifikon këtë me sulme të supozuara.

Erdogan tha në fundjavë se ai nuk donte më të "shqetësohej" në një zonë që shtrihet 30 kilometra në Siri.

Ofensivat e kaluara turke ishin gjithashtu të drejtuara kryesisht kundër YPG-së, të cilën Ankaraja e klasifikon si një degë e Partisë së ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ) dhe gjithashtu si organizatë terroriste.

Milicia kurde është aleate e SHBA-së në Siri.

Ankaraja tashmë pushton zona pranë kufirit në Sirinë veriore.

Ankaraja kryen rregullisht ofensiva ushtarake atje kundër PKK-së, e cila konsiderohet gjithashtu një organizatë terroriste në SHBA dhe Evropë./REL

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Armando Broja hipën në avion me Chelsean, prova kundër Real Madrid dhe Cityt

Armando Broja hipën në avion me Chelsean, prova kundër Real Madrid dhe Cityt