POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Të gatuajmë me Zonjën Vjollca/Mish qengji me qepë e majdanoz dhe Krepa te mbushur me krem dhe fruta

Përbërësit  :

800 gr – 1 kg mish

1 kg qepë të njoma ( 5 tufa )

30 gr oriz

Vaj ulliri

1 lugë gjelle piper të kuq

4 tufa majdanoz

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja

Lajmë mishin dhe  pasi të ngrohim pak vaj e kaurdisim lehtë sat ë ndryshojë ngjyrë . Shtojmë kripë dhe ujë sa të mbulohet  pak mishi dhe e lëmë atë të ziejë për 30 minuta ( jo plotësisht)

Lajmë qepët dhe i presim ato në gjatësi 20 cm, kryesisht pjesën e parë dhe pak jeshile. Atë pjesë jeshile që është më e freskët , afër pjesës së bardhë, jo bishtat.

Vendosim një tenxhere me 4-5 lugë gjelle vaj ulliri. Sapo vaji të ngrohet, shtojmë qepët dhe i kaurdisim ato pa i dhënë ngjyrë, sa qepa të ulë volumin e të zbutet pak.

Pasi lajmë e thajmë majdanozim e presim atë jo shumë hollë.

Qepën e kaurdisim herë pas here sat ë zbutet. Kur ajo të ketë ulur mirë volumin , shtojmë 1 lugë gjelle piper të kuq dhe i trazojmë së bashku deri sa shohim q ëpiperi shpërndahet.

Shtojmë qepën në tenxhere me mish. Barazojmë nivelin e mishit dhe qepës me ujë ( shtojmë pak nëse lëngu i mishit ka shteruar, por asnjëherë lëngu të mos jetë mbi nivelin e mishit, por baraz me të. )

Shtojmë 4 – 5 lugë çaji oriz ( sa të na mbajnë gishtat e dorës)

E rregullojmë me kripë e piper të zi dhe e lëmë gjellën të ziejë për 15 minuta. 10 minutat e fundit shtojmë majdanozin për të zier në temperaturë mesatare.

Receta e dytë : Krepa të mbushur me krem dhe fruta

Përbërësit:

230 gr miell

30 gr kakao

50 gr sheqer

500 ml qumësht

4 vezë

40 gr gjalp

Pak kripë

Mbushja :

100 gr salcë kosi

150 gr pana ëmbëlsire

2 lugë gjelle sheqer pluhur

2 – 3 nektarina

Përgatitja : 

Fillimisht sitim miellin , kakaon, gjysëm luge kafe kripë dhe i sitim në një tas. Shtojmë 2 lugë sheqer pluhur, qumësht dhe i trazojmë me tel dore deri sa të na formohet një brum i hollë.

Shtojmë 3 vezë të rrahura mirë dhe vazhdojmë përzierjen . shtojmë 2 lugë gjelle gjalpë dhe i përziejmë përsëri. E lëmë brumin të pushojë për 10 minuta.

Ngrohim tiganin dhe e lyejmë lehtë me pak gjalp. Shtojmë në të 1 garuzhde brumë në qendër dhe e hapim brumin. E lëmë të piqet nga njëra anë dhe e kthejmë deri sa krepat të piqen në të dyja anët.

Krepat duhet të jenë të ftohtë.

Rrahim panën dhe 1 lugë e gjysëm sheqer pluhur. Shtojmë salcën e kosit dhe i përziejmë se bashku. Lyejmë gjysmën e krepit me krem. Vendosim njëra pas tjetrës fetat e nektarinës dhe embështjellim krepin role.

Të njëjtën gjë bëjmë dhe me krepat etjerë.

Bashkojmë krepat e mbushur së bashku dhe i presim ato në gjatësi dhe pa i lëvizur i pudrosim me kakao.

I vendosim në një pjatancë dhe në fund u dekorojmë sipas shijeve tona.

Ju bëftë mirë

 

//Shqiptarja.com
Komento