U arrestua për vjedhjen e mbi 7 mijë litrave naftë të TAP-it, sëmuret papritur nga zemra, Apeli lë të lirë biznesmenin

U arrestua për vjedhjen e mbi 7 mijë litrave naftë të TAP-it, sëmuret papritur nga zemra, Apeli lë të lirë biznesmenin

Foto ilustruese

Gjykata e Apelit në Vlorë ka lënë në fuqi vendimin e gjykatës së Beratit, e cila urdhëronte lirimin nga qelia të biznesmenit Artur Guri i akuzuar nga prokuroria për vjedhjen e mbi 7 mijë litra naftë në depozitat e projektit TAP. Të vetmit që po qëndrojnë në qeli për këtë supervjedhje që përllogaritet në 13 milion lekë të vjetra, janë dy bashkëpuntorët e biznesmenit Guri, Hyda Vila dhe Enrico Lalo. Nga hetimet e prokurorisë të dy këta persona rezultojnë puntorët e Artur Gurit, të cilët për llogari të këtij të fundit shpërndanin naftën me bidona tek klientë të ndryshëm.

Artur Guri, njihet si tregtar në Berat dhe është pronari i hoteli në Berat. Është arrestuar së bashku me dy persona të tjerë nga blutë e policisë së Beratit për vjedhjen e 7080 litra nafte, e cila me çmimin e tregut për litër, kap shifrën e mbi 13 milion lekëve të vjetra. Sipas prokurorisë Guri ka qënë personi kryesor që ka organizuar vjedhjen e tonelatave të naftës, por përgjimet dhe vëzhgimet në teren nuk e kanë bindur gjykatën e Beratit dhe atë të Apelit Vlorë, që ai të qëndrojë në burg.

Guri ka përdorur një taktikë të bërë modë tashmë në dyert e gjykatës, duke pretenduar se pas arrestimit nga policia dhe izolimi në burg, ai kishte filluar të shfaqte probleme me shëndetin, dhe më konkretisht zemrën. Avokatët e Gurit kanë shpalosur para gjykatës disa raporte mjekësore duke argumentuar se Guri vuan nga sëmundjet e zemrës dhe i nevojitet një aparaturë oksigjeni, apapraturë kjo e cila nuk disponohet nga administrata e burgut të Beratit, ku ai ishte izoluar.

Nisur nga kjo situatë gjyqtarja e Beratit Rudina Palloj, ka vlerësuar si të mirqënë sëmundën e papritur të biznesmenit Guri, duke vendosur ta lirojë atë nga qelia dhe izoluar në masën e “arrestit në shtëpi”, por duke urdhëruar që ai të dalë nga banesa vetëm në rastet kur të paraqitet për mjekim. Ky vendim, është lënë në fuqi edhe nga gjykata e Apelit në Vlorë, e cila tashmë i ka vënë kapak lirimit të Gurit nga burgu, ndërkohë dy bashkëpuntorët e tij për vjedhjen e mbi 7 mijë ton naftë në TAP, ndodhen në burg.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spanja kampione e Euro 2024/ Hitaj për 'Minuta Zero': Ishin më të çlirët se anglezët! Karriqi: De la Fuente ridimensionoi futbollin

Spanja kampione e Euro 2024/ Hitaj për 'Minuta Zero': Ishin më të çlirët se anglezët! Karriqi: De la Fuente ridimensionoi futbollin