U bë njeriu i parë që transplantoi zemër derri, kush është 57-vjeçari që tentoi të kryente një krim ‘pasioni’ për dashurinë shumë vite më parë

David Bennet

David Bennet

SHBA- David Bennett, u bë personi i parë në botë që ka transplantuar zemrën nga një derr i modifikuar gjenetikisht, duke marrë vëmendje të madhe nga e gjithë bota.

Por cila është e shkuara kriminale e tij?

Ishte prill i vitin 1988, kur David në ato kohë vetëm 22 vjeç i verbuar nga xhelozia qëlloi me thikë Edward Shumaker, pasi kapi të dashurën e tij në preheshin e tij.

Të shkuarën e “errët” të personit që ditët e fundit ka pushtuar titujt e gazetave në botë, e zbuloi motra e viktimës së sulmit për të treguar siç tha “fytyrën e vërtet të tij”.

Ai tregoi se vëllai i saj mbeti i paralizuar për një kohë të gjatë dhe humbi jetën në 2007, pas disa kombinacioneve të shfaqura që lidheshin me sulmin.

Çfarë tha ekipi mjekësor?

Ekipi mjekësor lidhur me komentin e gruas, u shpreh se nuk ka dallime mes njerëzve kur bëhet fjalë për të marrë një shërbim mjekësor.

Bennett po rikuperohet pas një operacioni eksperimental që zgjati 7 orë. Transplanti konsiderohej shpresa e tij e fundit edhe pse nuk dihet se sa janë mundësitë që të ketë jetëgjatësi.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Presidenti Ilir Meta dekoron piktorin Avni Delvina, i akordon titullin e lartë 'Mjeshtër i Madh'