U kallëzua për shpërdorim detyre me mikrokreditë, GJKKO kthen në SPAK dosjen ndaj Guvernatorit, Gent Sejko

Tirane-  Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka urdhëruar SPAK-un që të hetojë kallëzimin e bërë kreu i dhomës së përmbaruesve privat Tedi Malaveci ndaj kreut të Bankës së Shqipërisë.

Gjyqtarja Flora Hajredinaj, vendosi të quajë të pavlefshëm vendimin e pushimit nga ana e Prokurorisë së Tiranës dhe ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që të vijojë hetimet në lidhje me këtë kallëzim.

Mësohet se guvernatori është kallëzuar në vitin 2022 në Prokurorinë e Tiranës  për “shpërdorim detyre” nga Dhoma e Përmbaruesve Privatë, si autor i krijimit të skemave të mashtrimit me mikrokredi. Kallëzimi, është hetuar për dy vjet nga kjo prokurori dhe në fund është kërkuar të pushohet në janar të këtij viti nga prokurorja Ornela Rrumbullaku.

Përmbaruesit kundërshtuan kërkesën për pushim të prokurores  Rrumbullaku duke renditur një numër pretendimesh për veprime që duheshin kryer nga ana e prokurorisë.

Në seancat e gjykimit para gjyqtares Migena Laska është paraqitur vetë kreu i përmbarimit Tedi Malaveci, ku ka munguar guvernatori Sejko dhe prokurorja Rrumbullaku. Ndër pretendimet e shumta të kreut të përmbarimit të renditura në vendimin e Laskës, kryesori është ai që ka të bëjë me ndryshimin e rregullores së bankës qendrore për të favorizuar shoqëritë mikrofinancë.

Sipas këtyre pretendimeve gjykatësja ka vendosur që ta dërgojë çështjen për kompetencë dhe vlerësim në Gjykatën e Posaçme Antikorrupsion. Gjykata e Posaçme këtë të mërkurë, vendosi ta quajë të pavlefshëm pushimin dhe të urdhërojë dërgimin e akteve në SPAK për plotësim hetimesh.

Guvernatorit Sejko tani gjendet përballë dy proceseve paralele penale në SPAK, njërin që e dërgoi prokurori i Tiranës Leonard Filopati disa javë më parë me të njëjtin pretendim moskopetencë dhe tjetri që lidhet me këtë vendim të gjyqtares, Flora Hajredinaj.

Kliko këtu për të parë dokumentin e plotë

S.G/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Pete: 10/07/2024 18:59

    Pamvaresisht nivelit kaq te larte te state capture, per te disaten here gjykata e posacme me vendim gjen prokurorine e posacme ne shkelje flagrante, shperdorim detyre, dhe urdheron ate te kryeje detyren dhe zhvilloje hetime. Dhebka fytyre karagjozi ne krye te prokurorise se posacme dhe thote qe kane nevoje per mandat te dyte ne menyre per te "kryer detyren". Nuk duket te jene hetimet per korrupsion te rende detyra sesa mbyllja e tyre! Pyetje: ndersa ka vepruar dhe vepron me pasion, dhe ashtu duhet, ne hetimin "paraprak" per te gjetur akuze per ish kryeministrin sepse firmosi vendimin e keshillit te minostrave nga ku perfitoin i dhenderi (packa se i ka kaluar 3 vite me kete pune) dhe asnje nga ish ministrat bashkefirmues nuk i ka gjet njesoj; nga ana tjeter jo nje, jo dy por dyzine ligjesh e vendimesh "strategjike" per "biznesmene" te lidhur me krimin e organizuar transnacional, ministra e deputete, e kryetare bashkish te cilet ka pergjegjesi direkte vete qe i ka rekrutuar, perzgjedhur dhe propozuar neper detyra te denuar dhe rruges per ate pune, edhe duke i.mbrojtur madje, pervec Ahmetajt, a thua ka ndonje hetim "aktiv" kjo e "pordhamja" prokurori? Ose ti kete shkuar mendja minimumi kur vite qe merr dijeni per krimet e tij??? Dhe ne dallim nga ish kryeministri, per kete ne detyre ka dhjetra vendime denimesh, akuzash madje edhe te gjykates kushtetuese per shkelje te rende te kushtetutes. Minimumi formulari i tij i vetdeklarimit ku ka shenuar jo per lidhje me krimin e organizuar- nderkohe qe Doshi ka qe ne 2002 i evidentuar publikisht tashme si kre i sindikates australiane te krimit te organizuar???? Cben valle pordhukoria e posacme???

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Spanja kërkon sot trofeun e katërt, Anglia historinë! Gjithçka duhet të dini për finalen e Europianit

Euro 2024/ Spanja kërkon sot trofeun e katërt, Anglia historinë! Gjithçka duhet të dini për finalen e Europianit