U kap me 113 mijë euro në makinë, lihet në burg efektivi i RENEA-s, dëshmia para gjykatës: Ia mora borxh një biznesmeni 20 minuta para arrestit

U kap me 113 mijë euro në makinë, lihet në burg efektivi i RENEA-s, dëshmia para gjykatës: Ia mora borxh një biznesmeni 20 minuta para arrestit

1678809409_finalprojekt.00352701.Still021.jpg

Gjykata e Tiranës ka lënë në masën "arrest në burg" pa afat efektivin e RENEA-s Altin Morina, i arrestuar të martën pasdite te Komuna e Parisit me 113 mijë euro në makinë. Efektivi Morina ka pretenduar në seancën e masës së sigurisë se paratë që iu gjetën në makinë i ka të justifikuara dhe sipas tij i përkasin një biznesmeni, të cilit ia kishte marrë borxh, për të cilat do të paraqitet dokumentacion.

Morina në seancë ka treguar edhe emrin e biznesmenit që sipas tij i ka marrë paratë për problemet e tij personale. Bëhet fjalë për një biznesmen ndërtimi. Nga tre akuzat që ishin fillimisht në ngarkim të tij, ajo e shpërdorimit të detyrës ka rënë dhe akuzohet vetëm për pastrimi të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale. Bashkë me sasinë prej më shumë se 100 mijë eurove Moronës iu gjetën edhe 4 aparate celular në makinë, të cilët u sekuestruan.

“Paratë nuk vijnë nga produkt kriminal, i mora 20 minuta para se të arrestohesha. Jam i gatshëm të bashkëpunoj me drejtësinë”, tha Morina.

Morina pretendon se i ka të gjitha dokumentet dhe statment bankare, por akoma nuk i ka dorëzuar. Si ka dorëzuar pasi sipas tij ka barrën e provës vetë prokuroria për t'i vërtetuar.


Lajmi kryesor:

U kap me 113 mijë euro në ‘Audi-n’ luksoz, lihet në burg efektivi i RENEA-s, dëshmia: Paratë i mora 20 minuta para arrestimit! I sekuestrohen edhe 4 celularë


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri të Kosovës, Borrell zbardh tre kërkesat për Kurtin dhe Vuçiç: Zgjedhje tani!

Tensionet në veri të Kosovës, Borrell zbardh tre kërkesat për Kurtin dhe Vuçiç: Zgjedhje tani!