U shkatërrua nga përmbytjet, nis puna për ndërtimin e urës së Kalivaçit në Lezhë

U shkatërrua nga përmbytjet, nis puna për ndërtimin e urës së Kalivaçit në Lezhë

Xhenierët e Komandës Mbështetëse kanë nisur nga puna për ndërtimin e urës së Kalivaçit në bashkinë e Lezhës. Ura u shemb nga prurjet e shumta të ditëve të fundit duke izoluar rreth 1500 banorë të fshatrave Kalivaç, Ungrej, Kashnjet, Vig e Kastër.

Pas mbushjes së krahut të dëmtuar, xhenierët e FA do të nisin montimin e urës tip "bailey". Ura do të jetë 21 m e gjatë dhe veç të tjerash, frekuentohet nga nxënësit e 5 shkollave 9-vjeçare në zonë.


Lajmi kryesor:

Përmbytjet/ 1595 hektarë nën ujë në Shkodër, rrëshqitje dherash në Kurbin, Lezhë e Korçë! 20 shtëpi rrethohen nga uji në Fushë-Krujë!


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Peshku teorikisht i shëndetshëm, po praktikisht? Studiuesit: Ja ujërat më të ndotura në Shqipëri dhe cilat janë pasojat për ata që konsumojnë peshk të kontaminuar

Peshku teorikisht i shëndetshëm, po praktikisht? Studiuesit: Ja ujërat më të ndotura në Shqipëri dhe cilat janë pasojat për ata që konsumojnë peshk të kontaminuar