U vra nga ish-bashkëshorti, Vera Myrtaj përcillet për në banesën e fundit! Mbishkrimi në foton e saj: Mendja kujton atë që zemra nuk harron

U vra nga ish-bashkëshorti, Vera Myrtaj përcillet për në banesën e fundit! Mbishkrimi në foton e saj: Mendja kujton atë që zemra nuk harron

Foto nga varrimi i Vera Myrtaj

Rreth 300 persona morën pjesë në varrimin e Vera Myrtajt (Mynevere Karabollaj), shqiptares së vrarë nga ish-bashkëshorti Viron Karabollaj. 37-vjeçarja u përcoll mes dhimbjes dhe lotëve nga të afërmit, miqtë dhe dy vajzat e saj.

Mbi varrin e Verës u vendosën kurora dhe dedikime dhe një fotografi e saj, ku mbishkrimi ishte: "Mendja kujton atë që zemra nuk harron". Në varreza ishte edhe kryetarja e qytezës Martina Vesnaver për të bërë homazhe për viktimën e krimit të tmerrshëm. 

Ndërsa disa fqinj u shprehën: "Nuk mund të mos ishim atje. Duhet bërë gjithçka që kjo ngjarje të mos përsëritet". 2 javë më parë, Viron Karabollaj vrau edhe partnerin e ri të gruas, Flonino Mërkurin, po shqiptar, e më pas i dha fund jetës.

Si ndodhi ngjarja tragjike

Vera u nda nga i shoqi tre vjet më parë dhe jetonte me dy vajzat e saj në Spinea (Venecia). Për një vit e gjysmë ajo kishte një partner të ri. Një lidhje që mund të ketë shkaktuar xhelozinë e ish-it që i vrau të dy të dielën e 20 nëntorit. Viron Karabollaj hyri në banesë rreth orës 18:30 dhe qëlloi fillimisht në kokë ish-bashkëshorten e më pas sulmoi me dhunë partneren e tij të re, Flonino Merkuri, duke e goditur me thikë vazhdimisht dhe më pas e ndoqi deri në garazhin e shtëpisë, ku i riu tentoi më kot të ikte për t'i shpëtuar sulmit brutal.

Në këtë pikë 41-vjeçari me kombësi shqiptare ishte kthyer lart për të vrarë Vera Myrtajn me thikë. Autopsia numëroi gjithsej 10 goditje, nga të cilat ata që arritën në zemrën dhe mushkëritë e 37-vjeçares ishin fatale. Ndërsa goditjet që kishte marrë Flonino Mërkuri ishin 55 dhe ata i prekën pjesë të ndryshme jetike, duke e vrarë në vend 23-vjeçarin.

Hetuesit rindërtojnë kështu dinamikën e vrasjes së dyfishtë të ndodhur pasditen e së dielës së kaluar, mes orës 18:00-18:30, brenda vilës në via Leopardi, në Spinea, ku jetonte çifti. Karabollaj kishte sjellë me vete pistoletën që përdori për të qëlluar ish-bashkëshorten e tij: një armë që me siguri e kishte modifikuar vetë, por e bënte atë jo vdekjeprurëse. Plumbi që e ka goditur tridhjetë e shtatë vjeçaren në kokë, në nivelin e syve, në fakt nuk i ka shkaktuar vdekjen dhe për këtë Karabollaj i është dashur t’i shkaktojë plagë me thikë në trupin e gruas.

Pasi përfundoi planin e tij të çmendur, Karabollarj vrau veten brenda një kasolle të kompanisë për të cilën punonte.

Foto nga varrimi

A.M./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash