Udhëheqësi suprem i Iranit: Edhe një amerikan në Irak është i tepërt! Ata nuk janë besnikë as ndaj europianëve

Udhëheqësi suprem i Iranit: Edhe një amerikan në Irak është i tepërt! Ata nuk janë besnikë as ndaj europianëve

Ayatollah Ali Khamenei

Udhëheqësi suprem iranian Ayatollah Ali Khamenei gjatë një takimi me presidentin irakian Abdul Latif Rashid në Teheran dënoi praninë e ushtrisë amerikane në Irak.

"Prania e qoftë edhe një amerikani në Irak është e tepërt. Amerikanët nuk janë miq me askënd dhe nuk janë as besnikë ndaj aleatëve të tyre evropianë," tha Khamenei, teksa bëri thirrje që Irani dhe Iraku të zgjerojnë bashkëpunimin dypalësh.

Komentet e Khameneit pasojnë udhëtimin e paparalajmëruar të Sekretarit Amerikan të Mbrojtjes Lloyd Austin në Bagdad muajin e kaluar, kur Austin tha se trupat amerikane ishin gati të qëndronin në Irak. Presidenti irakian Rashid, në një deklaratë pas takimit të tij me Khamenei, nënvizoi rëndësinë e marrëdhënieve Irak-Iran, por nuk iu përgjigj komenteve të tij për praninë e amerikanëve në Irak.

Austin, i cili në mars u bë zyrtari më i lartë i kabinetit që vizitoi Irakun që nga fillimi i administratës së Bidenit, kishte thënë se ishte në vend për të riafirmuar partneritetin strategjik SHBA-Irak ndërsa ne ecim drejt një më të sigurtë, më të qëndrueshme dhe sovrane.

Vizita e tij erdhi disa ditë përpara 20-vjetorit të pushtimit të Irakut nga SHBA që rrëzoi diktatorin Sadam Husein nga pushteti.

"Tani duke parë përpara, forcat amerikane janë gati të qëndrojnë në Irak me ftesë të qeverisë së Irakut," tha Austin. “Dhe këto forca po veprojnë në një mënyrë jo luftarake, këshillojnë, ndihmojnë dhe mundësojnë rolin për të mbështetur luftën e udhëhequr nga Iraku kundër terrorizmit. Ky është një mision kritik. Dhe ne jemi krenarë që mbështesim partnerët tanë irakianë.”

Iraku është një partner i rëndësishëm i SHBA-së në fushatën për të mposhtur ISIS-in. Por ndryshe nga Siria, ku forcat amerikane operuan së bashku me Forcat Demokratike Siriane dhe partnerë të tjerë, ushtria amerikane shërben në një rol këshillues dhe ndihmës në Irak, pasi ka përfunduar zyrtarisht misionin luftarak në Irak në vitin 2021.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

‘Ekstrem e zhveshur’/ Ndjekësja e kritikoi për veshjen, Sara s’ja lë mangut

‘Ekstrem e zhveshur’/ Ndjekësja e kritikoi për veshjen, Sara s’ja lë mangut