UEFA zyrtarizon kandidatët për president dhe anëtarë të Komitetit Ekzekutiv, Armand Duka në garë për mandatin e dytë

UEFA zyrtarizon kandidatët për president dhe anëtarë të Komitetit Ekzekutiv, Armand Duka në garë për mandatin e dytë

Armand Duka dhe Aleksander Ceferin

UEFA ka zyrtarizuar sot listën përfundimtare të kandidaturave për postin e Presidentit të UEFA-s dhe anëtarëve të Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, që do të zgjidhen në Kongresin e 47-të të zakonshëm të UEFA-s. Kongresi do të mbahet në Lisbonë të Portugalisë më datën 5 prill 2023.

UEFA bën me dije se të gjithë kandidatët iu nënshtruan një kontrolli të përshtatshmërisë të kryer nga një komitet zgjedhor i përbërë nga anëtarë të Komitetit të Qeverisjes dhe Pajtueshmërisë së UEFA-s dhe të gjithë e kaluan me sukses këtë kontroll të përshtatshmërisë.

Në garë për t’u rizgjedhur si anëtar i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s është edhe Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, i cili garon për një mandat të dytë. Janë 13 kandidatë që do të garojnë për 9 vende e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s. Kandidati i vetëm për postin e Presidentit të UEFA-s është Aleksandër Ceferin, i cili pritet të rizgjidhet në këtë post për një tjetër mandat.

 

  1. a) Kandidati për postin e presidentit të UEFA-s (për një mandat 4-vjeçar):
 MbiemërEmërVendi
1.Čeferin*AleksanderSllovenia

* kandidim për rizgjedhje

  1. b) Kandidate për një pozicion femër si anëtare në Komitetin Ekzekutiv të UEFA-s (për një mandat 4-vjeçar):
 MbiemërEmërVendi
 1. McAllisterLaura Uells
  1. c) Kandidatët për shtatë pozicione anëtarësh në Komitetin Ekzekutiv të UEFA-s (për një mandat 4-vjeçar – në rend alfabetik):
 MbiemërEmërVendi
1.Christensen*Jesper MøllerDanimarkë
2.DialloPhilippeFrancë
3.Duka*ArmandShqipëri
4.FousekPetrRepublika Çeke
5.KlavenessLiseNorvegji
6.KobiashviliLevanGjeorgji
7.Pavelko*AndriiUkrainë
8.PetrieRodSkoci
9.QuadererHugoLihtenshtejn
10.Rubiales*LuisSpanjë
11.VassalloBjörnMaltë

* kandidim për rizgjedhje

  1. d) Kandidat për një pozicion si anëtar në Komitetin Ekzekutiv të UEFA-s (për një mandat 2-vjeçar):
 MbiemërEmërVendi
1.WatzkeHans-JoachimGjermani

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Komandanti i NATO-s në Napoli viziton KFOR-in! Fokusi i diskutimeve sigurimi i një ambienti të qetë në Kosovë

Komandanti i NATO-s në Napoli viziton KFOR-in! Fokusi i diskutimeve sigurimi i një ambienti të qetë në Kosovë