Ukraina: Më shumë se 900 trupa civilë janë gjetur të vdekur në rajonin e Kievit

Ukraina: Më shumë se 900 trupa civilë janë gjetur të vdekur në rajonin e Kievit

Trupat e më shumë se 900 civilëve janë zbuluar në rajonin e Kievit pas tërheqjes së Rusisë, sipas shefit të policisë së zonës.

Shumica u qëlluan për vdekje, një tregues se shumë njerëz "thjesht u ekzekutuan", tha Andriy Nebytov.

Ai tha se trupat ishin braktisur në rrugë ose varroseshin përkohësisht. 

Ai citoi të dhënat e policisë që tregojnë se 95% vdiqën nga plagët me armë zjarri.

"Rrjedhimisht, ne e kuptojmë se nën pushtimin rus, njerëzit thjesht ekzekutoheshin në rrugë," tha ai.

Më shumë trupa gjenden çdo ditë nën rrënoja dhe në varre masive.

Ai tha se më shumë se 350 nga viktimat u gjetën në Bucha.

Punonjësit e shërbimeve në periferi mblodhën dhe varrosën trupat ndërsa ishte nën kontrollin rus, tha ai.

Ai shtoi se trupat ruse kishin “gjurmuar” njerëzit që shprehnin pikëpamje të forta pro-ukrainase.

Kievi mund të përjetojë më shumë dhunë pasi autoritetet ruse akuzuan Ukrainën për plagosjen e shtatë personave dhe dëmtimin e rreth 100 ndërtesave të banimit me sulme ajrore në Bryansk, Rusi.

Autoritetet në një rajon tjetër kufitar të Rusisë raportuan gjithashtu bombardime nga forcat ukrainase të enjten.


Lajmi kryesor:

Rusia: Mariupol u pastrua nga trupat e Kievit, rrëzuam një avion me armë që vinte nga perëndimi! Zelensky: Nëse vriten ushtarët, negociatat marrin fund! Moska shpall ‘non grata’ Johnson


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Veliaj: Mbillet pema e 1 milionë në Tiranë! Jemi në gjysmën e misionit, synojmë 2 milionë pemë në 2030

Veliaj: Mbillet pema e 1 milionë në Tiranë! Jemi në gjysmën e misionit, synojmë 2 milionë pemë në 2030