Ukrainë, Më shumë se 15 mijë njerëz të humbur që nga fillimi i luftës

Ukrainë, Më shumë se 15 mijë njerëz të humbur që nga fillimi i luftës

 

Më shumë se 15 mijë njerëz u zhdukën gjatë luftës në Ukrainë. Të  dhënat u bënë të ditura nga një zyrtar i Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur (ICMP), raporton Guardian.

Organizata me bazë në Hagë, hapi një zyrë në Kiev në korrik për të ndihmuar Ukrainën të dokumentojë dhe të gjurmojë njerëzit e zhdukur. Sipas drejtorit është e paqartë se sa njerëz janë zhvendosur me forcë, janë arrestuar në Rusi, të gjallë dhe të ndarë nga familjet e tyre dhe janë varrosur në varre të improvizuara. Drejtori, i intervistuar nga Reuters, se procesi i hetimit për të zhdukurit në Ukrainë do të zgjasë vite edhe pas përfundimit të luftimeve. Vlerësimi i 15,000 të zhdukurve është konservator.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Bombardime në Kherson, ushtria ruse sulmon dhe një park lojërash! Kiev, 70% e shtëpive pa energji elektrike dhe pa ngrohje


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Goditja ndaj Berishës/ Çupi: E inskenuar nga vetë ai! Agresori ka punuar në familjen e tij! Genc Burimi: S’të vjen turp, më vjen për të vjellë nga këto deklarata

Goditja ndaj Berishës/ Çupi: E inskenuar nga vetë ai! Agresori ka punuar në familjen e tij! Genc Burimi: S’të vjen turp, më vjen për të vjellë nga këto deklarata