UKRAINË – Poroshenko: Më shumë autonomi për rajonet separatiste

KIEV- Presidenti ukrainas Petro Poroshenko paraqiti sot para parlamentit një projektligj që garanton më shumë autonomi për rajonet separatiste në lindjen rusofone, ku është në fuqi një armëpushim i brishtë, për t'u përpjekur të zgjidhë një konflikt të përgjakshëm.
Ky projektligj mbi krijimin e një statusi të veçantë për rajonet e Donetskut dhe Luganskut bën pjesë në protokollin e armëpushimit të nënshkruar më 5 shtator nga Kievi dhe rebelët prorusë.
Sipas deklaratave të bëra dje nga presidenca, projektligji paraqet ngritjen e një qeverie autonome të përkohshme, që merr funksionet e saj sapo miratohet ligji, dhe zgjat për një afat tre vjeçar.
Separatistët kishin njoftuar edhe më parë se nuk e pranonin ofertën e Kievit për me shumë autonomi dhe kërkojnë pavarësinë./ATSH/

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

E djathta përmbys e Foltores