Ukrainë: SHBA sanksionon firmën kineze që ndihmon Grupin Wagner të Rusisë

Ukrainë: SHBA sanksionon firmën kineze që ndihmon Grupin Wagner të Rusisë

Foto ilustruese

1674586605_adbndv.JPG

Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar një kompani kineze pasi sipas tyre kompania i siguronte imazhe satelitore të Ukrainës Rusisw për të mbështetur operacionet luftarake të grupit mercenar Wagner, sipas mediave të huaja.  Wagner furnizon Rusinë me mijëra luftëtarë në luftën në Ukrainë. Spacety China i kishte ofruar Terra Tech, një firme teknologjike me bazë në Rusi, imazhe satelitore të radarit me hapje sintetike (SAR) të vendndodhjeve në Ukrainë, tha në një deklaratë të enjten Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja e Departamentit të Thesarit të SHBA-së.

"Këto imazhe u mblodhën për të mundësuar operacionet luftarake të Wagner në Ukrainë," tha ai. Departamenti ka sanksionuar gjithashtu filialin e Spacety me bazë në Luksemburg.

Sipas sanksioneve, nuk mund të ketë transferim, pagesë ose eksport të ndonjë prone ose interesi në Shtetet e Bashkuara tek subjektet e synuara. Spacety China ende nuk i është përgjigjur kësaj lëvizjeje. Kina, një aleate e ngushtë e Rusisë, është përpjekur të pozicionohet si një palë neutrale në lidhje me luftën në Ukrainë. Ajo është kritikuar nga SHBA dhe aleatët e saj për refuzimin për të dënuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë. Në faqen e saj të internetit, Spacety China e përshkruan veten si një "pionier" në ofrimin e teknologjisë komerciale SAR dhe thotë se dëshiron të "bëjë imazhet SAR të çdo pike në tokë të aksesueshme dhe të përballueshme" për përdoruesit në të gjithë botën.

SAR është një lloj teknologjie radari që mund të japë imazhe me rezolucion më të lartë duke përdorur antena më të shkurtra. Shefi ekzekutiv i saj, Yang Feng, është në panelin e ekspertëve të Ministrisë së Shkencës dhe Teknologjisë së Kinës, sipas faqes së internetit të kompanisë. Faqja liston gjithashtu një numër partnerësh pune, duke përfshirë ndërmarrjet shtetërore China Aerospace Science and Industry Corporation dhe China Electronics Technology Group Corporation, si dhe Universitetin e Akademisë Kineze të Shkencave. Në faqen e saj të internetit, Spacety China e përshkruan veten si një "pionier" në ofrimin e teknologjisë satelitore

Përveç Spacety China, 15 subjekte të tjera, tetë individë dhe katër avionë - shumë prej tyre me bazë në Rusi - që dyshohet se janë pjesë e rrjetit global të mbështetjes së Wagner-it morën gjithashtu sanksione nga SHBA. Këto përfshijnë Shërbimet e Sigurisë Sewa me bazë në Afrikën Qendrore dhe Kratol Aviation me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat dyshohet se siguruan avionë për të lëvizur personelin dhe pajisjet midis Afrikës Qendrore, Libisë dhe Malit. Wagner tani komandon rreth 50,000 luftëtarë në Ukrainë , sipas vlerësimeve nga Shtëpia e Bardhë. Organizata luan një rol kyç në përpjekjet luftarake të Rusisë dhe ka qenë shumë e përfshirë në përpjekjet për të kapur Bakhmut, një qytet në Ukrainën lindore.

Ajo udhëhiqet nga Yevgeny Prigozhin, një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin.

“Sanksionet e sotme të zgjeruara ndaj Wagner-it, si dhe sanksionet e reja ndaj bashkëpunëtorëve të tyre dhe kompanive të tjera që mundësojnë kompleksin ushtarak rus, do të pengojnë më tej aftësinë e Putinit për të armatosur dhe pajisur makinën e tij të luftës”, tha Sekretarja e Thesarit amerikan, Janet

 


Lajmi kryesor:

Ministri Italian: Lufta e tretë botërorë nëse tanket ruse mbërrijnë në Kiev! Kryeministri polak: Putin po ndërton kampe të reja përqëndrimi në Lindje


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Sot 24 vite nga nisja e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë

Sot 24 vite nga nisja e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë