Ukrainë/ Sulm në qendrën tregtare, 20 viktima! Kërcënimi i zyrtarit rus: Nëse NATO prek Krimenë, nis Lufta e Tretë Botërore (VIDEO)

Lufta në Ukrainë ka mbushur ditën e 125-të. Presidenti rus Vladimir Putini mund të furnizojë Bjellorusinë me raketa Iskander. Dy raketa ruse goditën një qendër tregtare në Kremenchuk, Ukrainë, duke shkaktuar  të paktën 20 viktima dhe dhjetëra të plagosur.

Në fjalën e tij në samitin e G7, presidenti Volodymyr Zelensky kërkoi ndihmë për të larguar rusët para se të fillojnë sërish sulme nga të gjitha anët.

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus Dmitry Medvedev tha se anëtarësimi i mundshëm i Ukrainës në NATO paraqet një rrezik më të madh për Rusinë sesa ai i Suedisë dhe Finlandës. Një paralajmërim e kishte edhe për Krimenë.

 "Çdo përpjekje për të pushtuar Krimenë do të sillte shpallje kundër Rusisë. Nëse një vend anëtar i NATO-s do të bënte një lëvizje të tillë, kjo do të çonte në një konflikt kundër të gjithë Aleancës së Atlantikut të Veriut: në Luftën e Tretë Botërore, në një fatkeqësi totale", tha Medvedev.

Vijon...

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:24
SHBA-ja vendos sanksione të tjera ndaj Moskës dhe bllokon importin e arit rus

1656170817_biden.jpg

Uashingtoni bëri të ditur të martën hapat që do të ndërmerren për të zbatuar sanksionet e reja ndaj Rusisë, siç u ra dakord nga krerët e G7-s, të cilat synojnë industrinë e mbrojtjes të Moskës dhe duke ndaluar importet e arit nga vendi.

Lëvizjet e fundit "godasin në zemër të aftësisë së Rusisë për të zhvilluar dhe vendosur armë dhe teknologji të përdorura për luftën brutale dhe agresionin e Vladimir Putinit kundër Ukrainës", tha në një deklaratë Departamenti Amerikan i Thesarit.

Sanksionet synojnë kompaninë shtetërore “Rostec” dhe industri të tjera kritike për sektorin e mbrojtjes, si dhe njësitë ushtarake dhe oficerët e implikuar në abuzimet e të drejtave të njeriut në Ukrainë, thuhet më tej në deklaratën e Thesarit Amerikan të Shtetit.

Sanksionet perëndimore, si pasojë e luftës, kanë nxitur kompanitë e huaja të largohen nga Rusia, duke ndaluar tregtinë dhe lidhjet financiare të vendit me pjesën tjetër të botës. Megjithatë, Rusia të sigurojë fitime të mëdha nga shitja e naftës dhe gazit.

Samiti tre-ditor i liderëve të G7-s, është zotuar të mbajë sanksionet e vendosura ndaj Rusisë për aq kohë sa të jetë e nevojshme dhe të intensifikojë presionin ndërkombëtar ekonomik dhe politik ndaj Presidentit Vladimir Putin dhe mbështetësve të tij.

Zyrtarët thënë gjatë samitit se liderët e ekonomive të mëdha po punojnë për të vendosur një kufi të çmimit të naftës ruse, për të rritur tarifat për mallrat ruse dhe për të vendosur sanksione të tjera, megjithëse nuk u arrit një marrëveshje përfundimtare në Gjermani dhe priten diskutime të mëtejshme përtej samitit./ REL

Ora 19:22
Zelensky u bën thirrje bjellorusëve: Mos shkoni në luftë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky iu drejtua popullit të Bjellorusisë sonte, duke u kërkuar atyre që të mos lejojnë që Minsku të tërhiqet në luftë së bashku me Rusinë, pasi u raportuan bombardime me raketa ruse nga Bjellorusia kundër territorit ukrainas.

"Sot dua t'u drejtohem, qytetarëve të Bjellorusisë. Popullit, si civilë ashtu edhe me uniformë. Ju jeni përfshirë në luftë. Dhe madje më aktivisht sesa ishit në shkurt dhe pranverë. Kremlini ka vendosur tashmë gjithçka për ju: jeta juaj nuk është asgjë për ta. Por ju nuk jeni skllevër dhe nuk jeni mish topash. Ju nuk duhet të vdisni. Dhe nuk mund të lini askënd të vendosë për ju."- tha Zelensky. 

Ora 18:09
VIDEO/ Horrori në Ukrainë, raketat ruse shkatërrojnë gjallërinë e vendit! Realiteti i konfliktit të pllakosur prej 120 ditësh

 

Shumë herë janë imazhet indirekte ato që kuptojnë më mirë tmerrin e luftës në Ukrainë. Këto janë regjistruar nga kamerat e sigurisë në një park publik elegant, jo shumë larg qendrës tregtare Kremenchuk, e cila u shkatërrua të hënën nga dy raketa ruse, transmeton La Repubblica.

Ato tregojnë momentin e shpërthimit nga këndvështrime të ndryshme, duke treguar se sa ndikon në normalitetin e jetës në këtë qytet. Dhe ata janë një dokument i jashtëzakonshëm, i cili na lejon të kuptojmë fuqinë e valës goditëse, siç është për të rrëzuar në tokë njerëzit që ecin përreth pellgut. Ju shikoni copa makinerish që bien kudo.

Një çift është duke vrapuar, duke dëgjuar zhurmën e raketës dhe duke parë nga qielli. Më pas, shpërthimi e shtyn burrin të hidhet në ujë për të kërkuar strehë nga fragmentet, ndërsa gruaja vrapon e tmerruar pa ditur se ku të fshihet. Zjarri i shpërthimit shpërthen në kamerë dhe reja e tymit përparon në mënyrë kërcënuese mbi pellg.

Një baba kap djalin e tij disavjeçar dhe e mban pas një peme masive; nënat dhe gjyshet ikin me fëmijët e tyre. Gjithçka është e mërzitur: edhe zogjtë çmenden dhe fluturojnë të hutuar mes copave. Ky është realiteti i konfliktit, i cili ka pllakosur të gjithë Ukrainën për mbi 120 ditë. edhe zogjtë çmenden dhe fluturojnë të hutuar mes copave.

Ky është realiteti i konfliktit, i cili ka pllakosur të gjithë Ukrainën për mbi 120 ditë. Edhe zogjtë çmenden dhe fluturojnë të hutuar mes copave. Ky është realiteti i konfliktit, i cili ka pllakosur të gjithë Ukrainën për mbi 120 ditë.

Ora 15:58
Kiev: Rusët eksportuan 400,000 ton grurë ukrainas

Rusët deri më tani kanë eksportuar të paktën 400,000 ton grurë nga territoret e pushtuara të Ukrainës, sipas zëvendësministrit për politikat bujqësore të Kievit, Taras Vysotskyi, cituar nga agjencia Ukrinform.

"Në kohën e pushtimit - thotë Vysotskyi - në këto zona kishte 1.5 milion ton grurë, sipas të dhënave tona. Kemi marrë informacion nga banorët e atyre zonave për eksporte që arrijnë në 400.000

tonë". “Rusia – shtoi zëvendësministri – po shkatërron qëllimisht infrastrukturën bujqësore ”.

Ora 14:33
G7: Mund të ndalojmë transportin e naftës ruse nëse çmimi është më i lartë se tavani

1652888648_nafte.jpg

Në Samitin e G7 është vendosur që të merren një sërë sanksionesh, përfshirë naftën ruse.

"Mund të ndalohen të gjitha shërbimet që lejojnë transportin rus të naftës së papërpunuar dhe produkteve të tjera të naftës nëse çmimi është më i lartë se tavani. Shërbimet do lejohen vetëm nëse është i barabartë ose më i ulët", thuhet në deklaratën e G7.

Ora 12:29
Rusia sanksionon gruan dhe vajzën e Bidenit

1656412394_ab.JPG

Rusia ka shtuar në listën e sanksioneve Jill Biden, gruan e presidentit amerikan Joe Biden dhe vajzën e tyre Ashley, si shenjë hakmarrjeje ndaj vendimeve të Uashingtonit kundër Rusisë, për shkak të luftës në Ukrainë.

Ministria e Jashtme e Rusisë, ka thënë përmes një deklarate më 28 qershor se 23 akademikë tjerë dhe zyrtarë amerikanë janë shtuar në listë, duke përfshirë liderin e republikanëve në Senat, Mitch McConnell dhe senatorët, Charles Grassley, Kirsten Gillebrand, Susan Collins, Ben Sass, dhe Martin Heinrich.

“Si përgjigje ndaj zgjerimit të sanksioneve amerikane kundër politikanëve dhe figurave publike ruse, 25 shtetas amerikanë janë të përfshirë në ‘listën e ndalimit’. Aty janë edhe senatorët që janë përgjegjës për krijim të narrativës rusofobe, si dhe pjesëtarë të familjes së presidentit Joe Biden”, është thënë në deklaratë.

Personave të sanksionuar u ndalohet hyrja në territorin rus.

Shtetet e Bashkuara janë në krye të përpjekjeve ndërkombëtare për të vendosur sanksione ndaj Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës, të nisur më 24 shkurt.

Uashingtoni dhe Bashkimi Evropian kanë vënë sanksione kundër disa individëve, përfshirë presidentin rus Vladimir Putin dhe vajzat e tij, ndaj ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe familjes së tij, si dhe ndaj disa oligarkëve të lidhur me Putinin.

Perëndimi ka zbatuar sanksione të ashpra ndaj Rusisë, duke ia izoluar rrjetin financiar, më pas duke i ngrirë asetet dhe duke vënë embargo të pjesshme në importet ruse të naftës./REL

Ora 10:24
Kievi: 36 të zhdukur në qendrën tregtare Kremenchuk

Gjithsej 36 persona janë raportuar të zhdukur pas sulmit me raketa ruse në qendrën tregtare Amstor në Kremenchuk, në rajonin e Poltava të Ukrainës, sipas Ukrinform , ndërsa operacionet e shpëtimit vazhdojnë. Agjencia ukrainase citon kreun e administratës ushtarake rajonale të Poltava, Dmytro Lunin.

"Fatkeqësisht, për momentin - deklaroi ai në Telegram - 18 njerëz u vranë në sulmin me raketa ruse. Gjithsej 36 persona u zhdukën. Mbi një mijë shpëtimtarë, duke punuar gjatë gjithë natës. Po aq civilë në qendrën tregtare në kohën e sulm”.

Ora 09:17
Sulmi në qendrën tregtare në Ukrainë, momenti kur gjithçka përfshihet nga flakët dhe njerëzit vrapojnë të frikësuar (VIDEO)

 

Nga bombardimi i qendrës tregtare në Kremenchuk, Ukrainë mbetën të vdekur të paktën 18 persona ndërsa është cilësuar si një akt terrorist. Më shumë se 1000 persona ishin brenda kur nisi sulmi dhe një pjesë e madhe ia doli që të shpëtonte.

Ndërkohë që ka nisur operacioni i kërkim-shpëtimit, pritet që të gjenden edhe trupa të tjerë të lënduar ose pa shenja jete. Në pamjet e publikuara në rrjete sociale duket se si flakët po djegin thuajse çdo gjë dhe njerëzit vrapojnë të frikësuar.

Ora 08:20
Zelensky: Sulmi në qendrën tregtare, akt terrorist

“Sulmi rus në qendrën tregtare Kremenchuk është një nga aktet terroriste më të guximshme në historinë evropiane. Një qytet i qetë, një qendër tregtare normale me gra dhe fëmijë, civilë brenda. Para shpalljes së sulmit ajror kishte rreth një mijë njerëz." Kështu ka deklaruar në mesazhin e përditshëm për bashkëqytetarët e tij presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky , duke theksuar se fatmirësisht shumica e të pranishmëve kanë arritur të shpëtojnë. Megjithatë, Zelensky më vonë u ankua se disa njerëz mbetën brenda.

“Nuk është një gabim raketash”, theksoi ai, duke folur për një sulm të paramenduar. "Të gjithë të plagosurit kanë marrë ndihmën e nevojshme: mjekët e Kievit tashmë kanë shkuar në Kremenchuk", shtoi ai, përpara se të shprehte ngushëllimet e tij për familjet dhe miqtë e viktimave të këtij "sulmi të tmerrshëm terrorist".

Presidenti më pas u kujtoi bashkëqytetarëve të tij se në rast të një "alarmi ajror ata shkojnë në strehimore", duke paralajmëruar se "Rusia nuk do të ndalet para asgjëje". Zelensky më pas njoftoi se ai u kishte kërkuar anëtarëve të G7 që ta cilësonin Rusinë si një shtet "sponzorues të terrorizmit".

Shteti rus është zhvilluar në organizatën më të madhe terroriste në botë. Ky është një fakt. Dhe duhet të jetë një supozim ligjor. Të gjithë në botë duhet ta dinë se blerja ose transportimi i naftës ruse, mbajtja e kontakteve me bankat ruse, pagimi i taksave ose honorareve për shtetin rus është dhënia e parave për terroristët , "përfundoi ai.

Ora 08:12
Biden: Sulmi në qendrën tregtare është një akt mizor

"Sulmi i Rusisë ndaj civilëve në qendrën tregtare" në Ukrainë "është mizor. Ne qëndrojmë përkrah popullit ukrainas." Kështu deklaroi presidenti amerikan Joe Biden, duke nënvizuar se Shtetet e Bashkuara së bashku me partnerët dhe aleatët “do të vazhdojnë ta mbajnë Rusinë përgjegjëse për këto mizori”.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Daje Sami: 28/06/2022 08:23

  Per llafe dhe fjale ska nevoje Ukraina. Pse nuk futeni me ushtri z. Biden apo nuk jua mban .

  Përgjigju
 • Daje Ceni: 28/06/2022 08:19

  Zene e zihen agallaret dhe shkelmat i hane gomaret.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

'Kur më shkon sokakut', koncert në Korçë nga Josif Minga

'Kur më shkon sokakut', koncert në Korçë nga Josif Minga