Ukrainë, tetë kryebashkiakë ende të burgosur të rusëve

Ukrainë, tetë kryebashkiakë ende të burgosur të rusëve

Tetë kryebashkiakë mbeten të burgosur të rusëve. Lajmi është bërë i ditur në një shënim të publikuar në faqen e saj nga shoqata ukrainase e qyteteve, duke mohuar lajmin për lirimin e Oleksandr Babych, qytetarit të parë të Holopristanit, në rajonin Kherson. “Fatkeqësisht, informacioni për lirimin e tij nuk është konfirmuar”, sqaron shoqata, e cila “u bën thirrje organizatave ndërkombëtare për mbrojtjen e zyrtarëve të pushtetit vendor të kapur nga sulmuesi rus dhe fton të gjithë të bashkohen në lirimin e tyre”.

Përveç kryetarit të bashkisë së Holopristanit, në rajonin e Khersonit mbeten të burgosur qytetari i parë i kryeqytetit, Ihor Kolykhaev dhe ata nga fshatrat Veliko Kopaniv, Gornostaiv, Khrestiv dhe Novotroitsky. Dy kryetarët e tjerë ende në burg janë Yevhenii Matveev, nga Dniprorudnenskyi, në rajonin e Zaporizhia dhe Oleksandr Shmygol, kreu i fshatit Vilkhiv, në rajonin e Kharkiv.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Ushtria ukrainase: Rusët kanë përdorur bomba fosfori gjatë luftimeve! Zelensky negocion dërgimin e armëve të reja për të zmbrapsur ofensivën e Putinit


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Në Tiranë hapet gara për transformimin e Pallatit të Sportit 'Asllan Rusi' dhe stadiumit 'Selman Stermasi'

Në Tiranë hapet gara për transformimin e Pallatit të Sportit 'Asllan Rusi' dhe stadiumit 'Selman Stermasi'