Ulet ndjeshëm numri i infektimeve nga COVID-19 në Kosovë, 25 raste të reja dhe 1 viktimë në 24 orët e fundit

Foto ilustruese

KOSOVË- Në Kosovë është ulur ndjeshëm numri i infektimeve nga COVID-19.

Gjatë 24 orët e fundit kanë rezultuar me koronavirus 25 raste pozitive dhe është raportuar 2 viktimë.

Numri i pacientëve të cilët kanë arritur të fitojnë betejën me COVID-19 është 196  gjatë 24 orët e fundit.

Sipas IKSHPK-së rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 5 raste, Gjakovë 4 raste, Gjilan 4 raste, Klinë 2 raste, Leposaviq 2 raste, Obiliq 2 raste, Pejë 2 raste dhe me nga një rast komunat Ferizaj, Lipjan, Podujevë dhe Viti.

Rasti i vdekjes është nga komuna: Istog 1 rast (65 vjeç).

Numri total i infektimeve nga koronavirusi ka shkuar 106.939, ndërkohë që ai i viktimave është 2.226 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë, duke përfshirë edhe përditësimet e ditës së sotme.

Procesi i vaksinimit në Kosovë ka nisur më 28 mars, kur në vend mbërritën dozat e para.

Disa ditë më parë në vend kanë mbërritën 38.400 doza të vaksinës AstraZeneca kundër COVID-19 nga COVAX.

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Organizata e Kombeve të Bashkuara paralajmëron: Thatësira mund të jetë 'pandemia' e radhës nëse nuk merren veprime të menjëhershme