Ulet sërish çmimi i naftës, 8 lekë më pak, nga sot shitet me 235 lekë/litër! Bie me 2 lekë edhe benzina, shitet me 229 lekë/ litër

Ulet sërish çmimi i naftës, 8 lekë më pak, nga sot shitet me 235 lekë/litër! Bie me 2 lekë edhe benzina, shitet me 229 lekë/ litër

Pa kaluar 24 orë, çmimi i naftës dhe benzinës ka pësuar sërish rënie. Bordi i Transparencës ka publikuar shifrat e reja me të cilat do të shitet nafta, gazi dhe benzina. Nafta do të shitet me 235 lekë , nga, 243 që ishte një ditë më parë. Po ashtu rënie të çmimit ka pësuar edhe benzina, e cila do të shitet me 227 lekë, nga 229 që ishte një ditë më parë. Ndërsa çmimi i gazit mbetet i pandryshueshëm dhe do të shitet me 81 lekë për litër.

‘Bordi i Transparencës në datë 7 Korrik 2022, në mbledhjen e radhës vendosi: Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të  jetë jo më shumë se 235 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 223 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN  të  jetë jo më shumë se 227 lekë/litri,ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 215 ekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 81  lekë/litri  dhe i shitjes me shumicë 69 Lekë /litri.

Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi sot datë 7 Korrik ora 18.00 p.m dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes. Tërheqim vëmendjen e çdo operatori të shitjes me shumicë dhe pakicë të nënprodukteve të naftës mbi detyrimin e zbatimit të këtëj vendimi. Në rast të shkeljeve të konstatuara nga operatorë të ndryshëm do të vendoset pezullimi i aktivitetit. Jemi në monitorim të vazhdueshëm të ecurisë së bursave, me qëllim reagimin sa më të shpejtë.’- njofton Bordi.

                   Ishte                 Bëhet
Nafta     243 lekë/litër    235 lekë/litër
Benzina 229 lekë/litër   227 lekë/litër
Gazi        81  lekë            81  lekë

Çdo biznes i shitjes me shumicë dhe pakicë i nënprodukteve të naftës është i detyruar të zbatojë Vendimin e Bordit të Transparencës, në lidhje më çmimet e shitjes me shumicë dhe pakicë. Në rast të shkeljeve të konstatuara nga operatorë të ndryshëm do të vendoset pezullim aktiviteti, heqje licence dhe sekuestrim.

Anëtarët e Bordit Kombëtar të Administrimit të Karburanteve
Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku
Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj
Drejtori i drejtorisë së Tatimeve, Ceno Klosi
Drejtori i drejtorisë së Doganave, Gent Gazheli
5 përfaqësues nga shoqërite e hidrokarbureve të cilat kanë xhiron vjetore më të lartë në vitin paraardhës

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Marian Laca: 07/07/2022 11:46

  Edhe fale ta besh ske me derman. Do te qihen ropt ne pidh o pidh motre xhepist i gjate. Jo vetem ty por patronazhistave, rilindsave dhe komunistave.

  Përgjigju
  • Boti: 07/07/2022 14:43

   O marjan mos harro te marresh nje brisk me vete

 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Begaj vizitë në bazën e NATO-s në Kosovë, do takohet me komandatin e KFOR-it

Begaj vizitë në bazën e NATO-s në Kosovë, do takohet me komandatin e KFOR-it