Unioni i Transportit Publik: Nga sot punojmë me gjysmë kapaciteti të autobusëve! Shkak pasojat ekonomike nga pandemia e rritja e çmimit të naftës, qeveria s'plotësoi kërkesat tona

Unioni i Transportit Publik lajmëron se duke filluar nga sot do të punojë me gjysmë të kapaciteteve të  mjeteve urbane. Kjo pasi sipas tyre ato po vuajnë ende pasojat ekonomike të shkaktuara nga pandemia dhe rritja e çmimit të naftës i bën ata të pafuqishëm ekonomikisht për të punuar me kapacitete të plota.

Unioni i Transportit Publik thotë se nuk është marrë asnjë masë që të plotësohen kërkesat ekonomike që u janë premtuar  dhe deri në zgjidhjen e kërkesave të tyre do të punojnë me gjysmën e kapaciteteve.

"Të nderuar, Përfaqësuesit e Unionit të Transportit Publik, ju vejnë në dijeni se pas një viti e gjysmë nga rihapja e transportit publik, ndodhemi ende në pikën fillestare ku asnjë nga institucionet përgjegjëse nuk ka marrë asnjë masë apo plotësim të kërkesave ekonomike të premtuara.

E të gjendur në këtë situatë të pafuqishme ekonomike për të përballuar ecurinë e transportit dhe sidomos pas rritjes së vazhdueshme e të pandërprerë të çmimit të naftës dhe të largimit të stafit, jemi të detyruar që të operojmë nga datë 18.10.2021 me gjysmën e kapacitetit të flotës së mjeteve urbane.

Jemi në këtë situatë pas shumë kërkesash dhe njoftimesh si në institucionet vendore dhe ato qendrore ku mos reagimi i tyre na bën që të shkojmë deri në një kapitullim ekonomik të këtij sektori.

Duke kërkuar mirëkuptimin e qytetarëve, mbetemi në pritje të zgjidhjes së kërkesave tona nga ana e institucioneve përgjegjëse", thuhet në njoftimin e Unionit të Transportit Publik.

Në lidhje me plotësimin e kërkesave të tyre Unioni i Transportit Publik i kishte dërguar më 5 tetor letër Ministres së Financave Delina Ibrahimaj dhe kreut të Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj duke u lënë afat deri më 15 tetor që të merrnin masa, por në mungesë të tyre sot më 18 tetor vendosën të punonin me gjysmë të linjave të urbanëve në Tiranë, ashtu siç e kishin paralajmëruar

Kërkesat e Shoqatave të Transportit janë të njëjta që kanë pasur që gjatë periudhës së pandemisë, ndërsa shprehen se nuk kanë pasur ansjë reagim për plotësimin e tyre nga institucionet përkatëse.

1. Indeksimin e tarifës së udhëtimit, duke përcaktuar një kosto bazuar në situatën aktuale, fitimet dhe humbjet e shoqërive të transportit.

2. Reduktimi i Tvsh-së. Mendojmë se shteti duhet të ndërhyjë duke aplikuar për këtë lloj shërbimi një tarifë TVSH-je të reduktuar në 6 %. Vetëm po të reduktohet TVSH-ja, nga 20% në 6 %, efekti në buxhetin e shtetit neto llogaritet në rreth 224 milion lekë, për gjithë shërbimin e transportit qytetës të vendit. Kjo shumë shkon në rritje të performancës ekonomike e financiare të bizneseve që shërbejnë në këtë sektor.

3. Heqja e Akcizës ose taksës së qarkullimit për karburantin e përdorur në këtë shërbim. Karburanti, që harxhojnë autobusët e transportit urban, mesatarisht, në një orë pune është 6-6.5 liter ose e llogaritur për 100 km, arrin deri në 80-90 litra. Arsyeja kryesore e konsumit të karburantit në këto nivele, nuk është niveli teknik i mjeteve por gjendja tejet e ngarkuar e rrugëve urbane të qytetit dhe mungesa e korsive të veçanta. Kjo do të thotë se ulja e harxhimit të karburantit nuk është brenda mundësive të operatorëve. Në këto kushte, shoqëritë tregtare që operojnë në linjat e trasportit qytetës konsumojnë sasi të mëdha karburanti. Në strukturën e kostos totale të sherbimit, karburanti në të gjitha shoqëritë varjon, nga 46% deri në 49%, ose mesatarisht 48%. Kuptohet se sa e rëndësishme është për ne ulja e kostos së karburantit.  

 

 

 

 


Lajmi kryesor:

Kompanitë e transportit kërkojnë 4 mln €, letër Bashkisë së Tiranës: Kompesoni biletat dhe abonetë ose vetëm 20% e urbanëve do dalin në qarkullim


I.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • tirona: 18/10/2021 14:13

    Urbanet e kane mbyllur ciklin e tyre mbasi jane blere ne varreza dhe nuk plotesojne konditat e qytetareve nuk kane kondicjoner per ngrohje dhe ftohje xhamat e mbyllura qe te merret fryma pa pasterti

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Masakra e Lushnjës, ja si shpëtoi nga plumbat nipi i Aldo Bares, iku për t'u qethur tek berberi