Urdhëroi e pagoi dy vrasje në Elbasan si shenjë hakmarrje për vëllain, Apeli mbyll në burg vëllain e 'Tarzanit'

Urdhëroi e pagoi dy vrasje në Elbasan si shenjë hakmarrje për vëllain, Apeli mbyll në burg vëllain e 'Tarzanit'

Erjon Alibej, njeriu që akuzohet nga prokuroria e Elbasanit se ka porositur dy vrasjet e Regis Runaj dhe Emiljano Ramazanit, ka dalë sot para gjykatës së Apelit Durrës, ku është njohur me masën e sigurisë “arrest në burg”. Gjyqtarët e Apelit kanë lënë të paprekur vendimin e shkallës së parë në Elbasan, duke urdhëruar vijimin e qëndrimit në burg të Erjon Alibej. Sipas dosjes hetimore, Erion Alibej, është njeriu që ka urdhëruar dhe ka sponsorizuar ekzekutimin e Emiljano Ramazanit (Ilit) të vrarë në datën 20 korrik 2020 dhe Regis Runaj të vrarë në 29 korrik 2020. Të dy viktimat ishin shokë me njëri-tjetrin dhe sipas dosjes ishin shpërndarës dhe përdorues të lëndëve narkotike në Elbasan. Vrasja e tyre sipas akuzës është urdhëruar nga Erjon Alibej në shenjë hakmarrje, pasi ky i fundit kishte krijuar bindjen se Runaj dhe Ramazani, kishin qëlluar mbi vëllain e tij, Enea Alibej me nofkën (Tarzani), dajën e tij Arben Dylgjeri dhe shokun turk Erdal Duranay. Erjon Alibej, besohet se ka paguar 100 mijë euro për të ekzekutuar Emiljano Ramazanin dhe shokun e tij, Regis Runaj, ngjarje të ndodhura në 20 dhe 29 korrik 2020 në qytetin e Elbasanit. Një fakt i tillë mbi vlerën e pagesës, ka dalë gjatë dëshmisë së bashkëpunëtorit të prokurorisë së Elbasanit, Euglen Halili, i cili u ka treguar hetuesve se nga bisedat që ka zhvilluar me bashkëpunëtorin në vrasje, Xhuljano Hoxha, ky i fundit i ka treguar se do merrnin 100 mijë euro, për të kryer vrasjen e Ramazanit dhe Regis Runaj.

Në dosjen hetimore thuhet se:”…Eugleni dhe Xhuljano kishin filluar shoqërimin me Regis Runaj rreth 10 ditë para ngjarjes. Qëllimi i këtij shoqërimi në dukje ka qenë që të krijonin marrëdhënie njohje dhe besimin se funksion të realizimit të qëllimit, pra të vrasjes së Regisit. Ditën e ngjarjes Eugleni dhe Xhuljano kanë lëvizur në lokal “Beni”, i cili ndodhet poshtë pallatit ku banonte Regis Runaj. Së bashku me Euglenin dhe Xhuljanon, kanë qënë dhe tre persona të tjerë. Eugleni ka shkuar në vend me motorin e tij së bashku me Regisin, ndërsa personat e tjerë kanë shkuar me automjetin në pronësi të Xhuljanos. Pasi konsumuan lëndë narkotike, tre personat e tjerë janë kthyer në këmbë. Ndërsa Eugleni dhe Regisi, janë kthyer me motor. Në drejtim të këtij motori ka qenë Regisi, ndërsa Eugleni ka qenë pasagjer në sediljen e pasme. Në një moment Eugleni, i ka kërkuar Regisit, që të ndalonte pak shpejtësinë e motorit. Dhe sapo Regisi, ka ulur shpejtësinë e motorit, Eugleni, e ka qëlluar me thikë në pjesën e qafës dhe më pas 27 herë të tjera në trup dhe kokë…”.

Bashkëpunëtori i prokurorisë deklaron se për të gjitha veprimet kriminale dhe skenarin se si do të realizoheshin vrasjet njoftohej Erjon Alibej, i cili kishte dhënë urdhrin dhe financuar vrasësit. Po kështu Eugleni dhe Xhuljano, me urdhër të Erjon Alibej, kanë mbajtur në vëzhgim Emiljano Ramazanin, i cili është vrarë në datën 20 qershor 2020, pranë banesës së tij. Për çdo lëvizje të Ramazanit, informohej Erjon Alibej, i cili gjatë kësaj kohe ishte në “arrest shtëpie”, pasi kishte qëlluar me armë në drejtim të Xhon Rustës. Emiljano Ramazani është ekzekutuar me 6 plumba, teksa po parkonte makinën e tij. Për këtë vrasje policia dhe prokuroria e Elbasanit, veç Euglen Halilit dhe Xhuljano Hoxha, kanë arrestuar babë e bir, Albert e Seit Manahasa, pasi në servisin e tyre u gjend pistoleta e vrasjes së Ramazanit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme