‘Vajte dhe Ardhje-Historia e një gruaje’, spektakël teatror në Gjirokastër nga trupa italo-arbëreshe

Spektakli teatror “Vajte dhe Ardhje-Historia e një gruaje”, shkruar dhe drejtuar nga Fabiola Crudeli ka qenë shfaqja që mbushi fundjavën e dytë të korrikut në Gjirokastër.

Trupa italo-arbëreshe solli në skenë tematikën e emigracionit si fenomeni global që ka prekur Shqipërinë dekadat e fundit.

“Ne jemi tashmë dëhsmitar t ëGjirokastra po ndryshon dhe po rikthen pas të rinj që po investojnë në qytetin e tyre në forma të ndryshme. Miqësia jonë me italinë është e përkthyer në fakte konkrete, mund të përmendim teatrin e qytetit që është një investim i madh”.

Mbrëmja ka vazhduar me ritmet e muzikës Rock interpretuar nga grupi arbëresh "Peppa Marriti Band" që tërhoqi vëmendjen e qytetareve dhe turistëve që kanë zgjedhur qytetin historik, ku fundjavat janë përherë e më të larmishme.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vlerësimi që ju keni për punonjësit e Policisë së Shtetit është?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Ta bëj unë krevatin për fëmijën...', 'Mobilieri' mashtron policin brenda në komisariat