“Vajza me flaut” nuk është e Vermeer, ja tri veprat e tij të vetme që janë konfirmuar si autentike

“Vajza me flaut” nuk është e Vermeer, ja tri veprat e tij të vetme që janë konfirmuar si autentike

'Vajza me kapelen e kuqe' dhe 'Vajza me flaut'

“Vajza me flaut”, vepra që deri në ditët e sotme mendohej se i përkiste Jan Vermeer (1632-1675), konsiderohet se nuk ka autorësinë e artistit holandez. Prej vitit 1942 ajo i ishte dhuruar muzeut e ruhej në Galerinë Kombëtare të Artit në Washington.

Specialistët, siç përcillet në mediet e huaja, mendojnë se është realizuar nga një asistent apo nxënës i tij në botën e piktorit. Deri më tani janë vetëm tre piktura të konfirmuara si autentike të Vermeer: “Gruaja me një peshore”.

“Gruaja që shkruan një letër” dhe “gruaja me kapelën e kuqe”. Edhe pas kësaj, muzeu amerikan do të vazhdojë gjithsesi ta ekspozojë pikturën.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve