Vaksina më e re turke ‘Turkovac’ merr miratimin urgjent, rezultate premtuese

Vaksina më e re turke ‘Turkovac’ merr miratimin urgjent, rezultate premtuese

Vaksina e zhvilluar në Turqi për COVID-19, Turkovac, ka marrë miratimin për përdorim urgjent, tha të mërkurën Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca. Koca po fliste në impiantin e prodhimit të vaksinës, pasi tha se spitalet publike do të fillojnë ta përdorin atë pas rreth 10 ditësh.

Kërkesa për autorizim urgjent për vaksinën e zhvilluar në vend për COVID-19 Turkovac iu dorëzua Agjencisë Turke të Medikamenteve dhe Pajisjeve Mjekësore (TITCK) muajin e kaluar.

Që në fillim të zhvillimit të vaksinës, presidenti Recep Tayyip Erdoğan është zotuar ta bëjë atë të disponueshme globalisht, duke thënë se do të përfitojnë të gjithë.

“Vaksina jonë kundër COVID-19 Turkovac, e cila ka ardhur në fazën e prodhimit dhe përdorimit duke marrë miratimet e nevojshme, është një simbol i përpjekjeve tona për të mbrojtur kombin tonë kundër pandemisë në mënyrën më efektive”, tha Erdogan të martën në një video-mesazh në laboratorin në provincën juglindore Şanlıurfa, ku po kryhet kërkimi dhe prodhimi i vaksinës.

Ekspertët thonë se rezultatet e provave janë premtuese dhe vaksina, në formën e një vaksine përforcuese, të paktën, ndihmon në rritjen e antitrupave.

Profesor Ateş Kara, një anëtar i Bordit Këshillimor Shkencor për Coronavirus të Ministrisë së Shëndetësisë, tha në fillim të këtij muaji se të dhënat paraprake nga provat mbarëkombëtare treguan se asnjë nga njerëzit e vaksinuar me Turkovac nuk kishte simptoma të rënda të COVID-19 dhe vaksina, përveç kësaj, u rrit me shpejtësi. nivelet e antitrupave në trup të nevojshme për të luftuar infeksionin kur administrohen si një injeksion përforcues.

Kara, i cili gjithashtu drejton Institutin Turk të Vaksinave, tha për Anadolu Agency (AA) të dielën se të dhënat e provës klinike ishin mjaft pozitive dhe një studim krahasues me CoronaVac, një vaksinë joaktive si Turkovac aktualisht në përdorim në Turqi, gjithashtu tregoi rezultate premtuese.

“Asnjë individ i vaksinuar me Turkovac nuk kishte një formë të rëndë të COVID-19 që kërkon shtrimin në spital ose kujdes intensiv deri më tani. E njëjta gjë vlen edhe për një studim krahasues me CoronaVac. Ajo tregon efikasitetin e vaksinës. Të gjitha të dhënat u paraqiten komiteteve që po vlerësojnë miratimin e përdorimit emergjent të bërë më herët për Turkovac,” tha ai.

Turqia po ndjek një program ambicioz vaksinimi kundër koronavirusit, i cili ka marrë më shumë se 78,000 jetë në vend që nga marsi 2020. Numri ditor i rasteve ka rënë së fundi nën 20,000 ndërsa vdekjet ditore ranë nën 200. Ministria e Shëndetësisë ofron një Pfizer-BioNTech vaksinë përveç CoronaVac për çdo qytetar të kualifikuar.

Megjithëse vendi arriti të sigurojë dërgesa vaksinash të mjaftueshme për popullsinë e tij këtë verë, Turkovac po planifikon të administrohet si vaksina përforcuese. Ministria e Shëndetësisë tashmë drejton një fushatë për të bërë më shumë njerëz të dalin vullnetarë për provat e vaksinës duke ia paraqitur atë si dozën e tretë më shumë se 51 milionë njerëzve, të cilët kanë marrë dy dozat e tyre të vaksinave të tjera.

Kara tha se ata kërkuan të arrinin rreth 4,000 njerëz në testimin e efekteve anësore të Turkovacit. “Ne kemi një avantazh në vaksinat joaktive . Ato janë më të përhapura në botë dhe u janë dhënë rreth 3.5 miliardë njerëzve në botë dhe ne kemi më shumë të dhëna për efektet e tyre anësore dhe përhapjen e këtyre efekteve anësore. Kështu, ne thjesht i krahasojmë ato me efektet anësore të mundshme të Turkovacit dhe deri më tani nuk kemi pasur efekte anësore serioze”, tha ai.

Shkencëtarët po kryejnë gjithashtu teste për prodhimin masiv të Turkovac dhe teste "stabiliteti" për të përcaktuar një datë skadence dhe për të parë nëse vaksina siguron antigjene të mjaftueshme të nevojshme për nxitjen e një përgjigje imune ndaj infeksionit vdekjeprurës. Data aktuale e skadimit është tre muaj, por mund të zgjatet deri në gjashtë muaj bazuar në rezultatet e testeve të stabilitetit dhe mund të zgjatet më tej deri në dy vjet, tha Kara.

"Ne kemi parë një kapërcim të shpejtë në nivelet e antitrupave pas administrimit të vaksinave përforcuese nga vaksinat ARN joaktive dhe të dërguara. Tani kemi parë që Turkovac ka të njëjtin efekt në formën e vaksinës përforcuese," shtoi ai.

Vaksina joaktive është bërë e para që ka arritur fazën e provës së Fazës 3 midis projekteve të shumta të vaksinave kundër koronavirusit që po financohen nga agjencitë shtetërore. Autoritetet shpresojnë se vaksina do të forcojë arsenalin e vendit në luftën kundër pandemisë ndërsa qeveria planifikon ta dorëzojë atë edhe në vendet në nevojë pasi të përfundojë procesi i miratimit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Befason klubi shqiptar, thyen çdo ‘tabu’, zgjedh një femër si zëvendës trajnere: Erdha të ndihmoj ekipin

Befason klubi shqiptar, thyen çdo ‘tabu’, zgjedh një femër si zëvendës trajnere: Erdha të ndihmoj ekipin