Vaksinimi COVID i fëmijëve, frikë nga efektet anësore, pediatrja: 12-vjeçarët refuzojnë, adoleshentët pro

Pas më tepër se një muaji, mjekët pediatër pohojnë se ka një interes të shtuar për vaksinimin e adoleshentëve +16 vjeç ku mesatarisht në një qendër shëndetësore kryhen 2-3 vaksinime në ditë për këtë kategori. Por shqetësuese është refuzimi i vaksinës tek fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar.

“Është rritur interesimi nga ana e prindërve sigurisht, është rritur dhe vaksinimi. Kemi vaksinim 16+  flas gjithmonë, me mesatare 70-80 vaksinime në total. Jemi ende në dozën e parë që është aplikuar te shumica e pacientëve duke qenë se tani është rritur edhe interesimi”, u shpreh pediatrja.

Pediatrja Iris Mali thotë se ka ende shumë prindër skeptikë, për shkak të informacioneve të shumta jo zyrtare dhe teorive konspirative.

“Janë skeptik për ato që ne i quajmë efekte anësore dhe popullsia i quan gjëra jo të dëshiruara le ta themi sepse duke qenë se dhe informacioni është goxha i madh që marrin qoftë i vërtet qoftë i pavërtetë i bën që të jenë skeptik”, tha Mali.

Në një intervistë për Report Tv, mjekja rekomandon vaksinimin ndaj COVID të të gjithë fëmijëve me sëmundje kronike.

“Është e mira që të vaksinohen sidomos dhe në këtë periudhë që jemi në periudhën e dimrit ku është e shtuar dhe sëmundshmëria akute le ta themi dhe COVID normalisht është prezent, është e mira të vaksinohen”, vijoi ajo.

Në qendrat shëndetësore por edhe në Urgjencën e Pediatrisë, është vërejtur një fluks i shtuar i fëmijëve për shkak të virozave të stinës. Nuk mungojnë as rastet me COVID, por sipas mjekëve janë në shifra të ulëta.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eduard Zaloshnja: SPAK-u një “Catch-22” elektoral për Berishën

Eduard Zaloshnja: SPAK-u një “Catch-22” elektoral për Berishën