Valteri sërish në SPAK për Ilir Metën: Solla prova të reja për pagesat e lobimit në SHBA! Prokuroria e Posaçme nuk ka çfarë pret, të arrestojë ish-Presidentin

Ndërsa ka paraqitur në SPAK prova reja për Ilir Metën në lidhje me pagesat e lobimit në SHBA, Halit Vlateri kërkon që prokuroria e Posacme të mos presë më, por të kërkojë arrestimin e ish presidentit.

“Kemi bërë dy kallëzime penale për grupin e koorporatës "Lëvizja Socialiste për Integrim", ish-presidentit e Republikës dhe partinë e tij familjare. Sot kemi ardhur të paraqesim në SPAK përsëri prova të reja ku ka kontrata të firmosura NGA vetë Ilir Meta me kompaninë lobuese "Dutko", ku e çon totalin e të gjithë pagesave të lobimit në 1.2 mln dollarë të paguara nga taksat e shqiptarëve për të bërë pagesa lobimi në SHBA.

Janë prova që i kemi paraqitur dhe më parë, kemi sjellë dhe të tjera së bashku me sqarime të bëra për pika në dosje. Janë pjesa më e madhe e kontratave të nxjerra nga fara dhe SPAK nuk ka cfarë të presë më, të bëjë atë që presin të gjithë shqiptarët, arrestimin e Ilir Metës. Nuk jam i autorizuar të them se ku ka arritur puna e SPAK, por di që ka ecur para. Meta është nën hetim dhe së shpejti me provat e grumbulluara, shqiptarët do të kenë një ish president e ish kryeministër të arrestuar”, tha Valteri.

Sa i përket daljeve publike të Metës dhe Kryemadhit që thonë se Valteri po përdoret për t’i sulmuar, deputeti i përgjigjet duke thënë se shpreson që SPAK të vijojë hetimet.

“Sa herë ka diçka kundër familjes Kryemadhi, është gjithmonë dkush që është kundërshtar i tyre. Lufta me inceneratorët vijon. Shpresoj që SPAK të vijojë të hapë petët e byrekut. Nuk dua t’i futem punës së si anatemohem por kushdo që ka kurajon të denoncojë familjen më të korruptuar në Shqipëri që ka zhvatur për të jetuar në luks”, tha Valteri.

SPAK ka vënë nën hetim ish presidentin Meta pas kallzimit të ish deputetit Halit Valteri i cili pretendon se për llogari të LSI janë shpenzuar 700.000 dollarë por të padeklaruara për qëllime lobimi. Por me dosjet e fundit që ka dorëzuar në Prokurorinë e Posaçme pretendon se janë shpenzuar 1.2 milionë dollarë për lobim në SHBA.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ramiz: 24/09/2022 14:41

  Skalioni i trete ramian me Frroke e Valtere kane ndryshuar fjalite nga kallzime ne arrestime. Pra vija e sjelljes se partise nga Rama kerkoka medoemos arrestim! Qe ta shofin ne TV e bejme show. Pastaj edhe nje nen tek ligji qe "ai qe eshte arrestu nuk ka me punu". Nese diktatori gjakatar megakorruptiv Enber Hoxha do te kishte ne epoken e tij ne vitet 80 keta birbot me ne krye Ramen, edhe sot bustin ne mes te Tiranes do ja kishte lene Veliaj.

  Përgjigju
 • Kasem Gahinji: 23/09/2022 18:18

  Kjo familjes njollen e Ka me kohe dhe populli i di.Sot Z,Valteri i pasuron me fakte e argumenta dhe nxit veprimin e SPAK.Por SPAK nuk besoj se Ka kellqe.Ajo komandohet nga guvernatore Kim jong.Sot u shpall bashkepunimi i ngushte i Partise se Likes me guvernatoren

  Përgjigju
 • Hamutvalteri: 23/09/2022 18:06

  Po ky eshte vet per ne burg!

  Përgjigju
 • Gjergj: 23/09/2022 18:01

  Pa kurajon qytetare pèr tè denoncuar krimin, asnjè shoqèri nuk egziston dhe mbijeton dot. Ilir Meta dhe e shoqja kryemadhe, janè simboli i pèrdhunimit tè gjithçkaje shqiptare. Kèta ordinerè, menduan se ia dolèn me marrjen peng tè gjithçkaje nè kètè vènd. Lobimet nè SHBA, janè ASGJÈ, krahasuar me veprat makabèr qè do dalin nè pah. Nèse Sali Gèrdeci, ordineri tjetèr komunist nga Vuçidoli, ka folur ndonjèherè tè vèrtetèn nè kèto 35 vjet,,kjo ka qènè kur foli pèr Ilir Metèn nè kuvend, si vrasès, trafikant, hajdut, tutor. Saliut iu fik flaka e qiriut atèherè, ngaqè i biri hyri nè tè njèjtèn pusetè fekalesh si Meta. Sot, Shqipèria ka vetèm njè mundèsi tè ecè pèrpara,,,TÈ NXJERRÈ PARA DREJTÈSISÈ ORDINERÈT PENGMARRÈS.

  Përgjigju
 • Sapuni: 23/09/2022 17:11

  Hajt shoejt familja Krymadhi presim me neps te vini ne qeli.

  Përgjigju
 • 313: 23/09/2022 15:25

  Ehhh edhe ky kokloqja si dritat prifti me shoke do perfundoj me ndonje lloj kanceri qe nuk eshte zbulu akoma

  Përgjigju
 • DREJTSI POPULLORE: 23/09/2022 14:15

  je my ju ne po presim ti shohim mbrenda si familje me zullumet qe kane bere si ky dhe familjA E BERISHES

  Përgjigju
 • Loran shehu: 23/09/2022 13:27

  Harroj me te pyt ty o kok tul cdo bej Spaku

  Përgjigju
  • alfonsi III: 23/09/2022 14:25

   o loran o te pifsha dolline gjalle qenke... na humbe moj gru kue paske qene

 • Kuli: 23/09/2022 12:42

  Bravo bravo. Cirrja masken qenit te skraparit o zagar i Rames. Dhe mos harro, sa te mbarosh hodhu nga ajo **** mavi e Rilindjes dhe fillo me kallzimet ndaj qen Rames.

  Përgjigju
 • Paul: 23/09/2022 12:12

  BRAVO VALTERI QE IA CORRE MASKRN QENIT TE SKRAPARIT,,,,,TANI DUHET TE COSH NE SPAK DHE DOKUMENTE PER QENIN E TROPOJES SALI KARAXHICIN.....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket e drejtë kërkesa e pedagogëve për rritjen e pagës?×

Lajmi i fundit

200 mësues në Belsh nuk marrin pagesën e transportit prej 3 muajsh: Vijmë nga Elbasani, Drejtoria Arsimore të japë zgjidhje

200 mësues në Belsh nuk marrin pagesën e transportit prej 3 muajsh: Vijmë nga Elbasani, Drejtoria Arsimore të japë zgjidhje