Varianti i ri i COVID-19, Kosova pezullon fluturimet me Britaninë e Madhe

Varianti i ri i COVID-19, Kosova pezullon fluturimet me Britaninë e Madhe

Foto ilustruese

KOSOVA- Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka marrë vendim për pezullimin e të gjitha fluturimeve në Aeroportin “Adem Jashari” nga Britania e Madhe për në Kosovë dhe anasjelltas, me qëllim parandalimin e përhapjes së variantit të ri të koronavirusit.

Në dokumentin i cili është bërë publik nga Ministria e Shëndetësisë, pika dy e tij flet në lidhje me karantinimin e qytetarëve për 14 ditë nëse ata vijnë nga Britania e Madhe.

Për të gjithë personat që nuk zbatojnë masat e veçanta të dala në kuadër të zhvillimeve të reja të koronavirusit dhe variantit të tij të ri, organet kompetente do të sanksionojnë shkelësit.

Varianti i ri i COVID-19 është shfaqur disa ditë më parë në Britaninë e Madhe, gjë që ka alarmuar të gjithë botën duke marrë masa të reja, përmes bllokimit të fluturimeve me Britaninë.

Në Kosovë vaksina anti-COVID pritet të arrijë në pranverë të vitit 2021, një lajm i cili është konfirmuar edhe nga përfaqësuesja e OBSH-së në Kosovë.

Dokumenti i lëshuar nga Ministria e Shëndetësisë:

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Sulm kibernetik në Krime

Sulm kibernetik në Krime