Varianti i ri i koronavirusit/ Mjeku shqiptar nga Italia për Report Tv: Të shqetësuar se përhapet shumë më shpejt! Lajmi i mirë është se vaksina funksionon edhe me të

Varianti i ri i koronavirusit ka krijuar frikë në Evropë. Kjo pasi mendohet se transmetueshmëria pas mutacionit që ka pësuar COVID-19 është shumë e madhe. Mjeku i njohur shqiptar që punon në Itali, Genci Kapxhiu, në një intervistë për Report Tv shprehet se  lajmi i mirë është fakti se vaksina që po bëhet në këtë periudhë është funksionale.

"Trajtimi me vaksinën është i njëjti. Nuk menduam se do vinte në Itali por faktikisht komunikimi i ministrit, është që kemi një çift të infektuar me këtë virus.  Është më agresiv por kohën e përhapjes. Ditët e inkubacionit janë  me të pakët.  Lajmi i fundit që doli mbrëmë është se ky lloj virusi është i izoluar. Problemi kryesor është se ne akoma nuk e dimë nëse janë apo jo të sakta në tampon. Se cilat janë antitrupat që duhet të kapim?", tha ai.

Mjeku Kapxhiu u shpreh se duhet shpejtuar sa më shumë vaksina.

"Nuk e dimë se si ky virus prek apo jo edhe persona të imunizuar më përpara. Vaksina e mbulon edhe këtë lloj virusi. Ndaj duhet bërë sa më shpejt vaksinë dhe e parandalojmë.  Londra e ka filluar më datë 7 vaksinimin. Do të thotë që ata e dinin diccka.  Informacionet janë shumë të pakta po klinikisht është me të njëjtat parametra si COVID-19. Problemi është koha e shkurtër. Festat nuk duhet të ekzistojnë. Duhet të eliminohet spostimi i familjeve tek njëra-tjetra. Dhe gjëja kryesore është mbajtja e maskës, distancimi, deziinfektimi dhe higjiena.  Shpresoj që të jetë i vetmi rast ky çift në Itali sepse pastaj do të ishim shumë në vështirësi pasi faza e inkubimit është 3 deri në 5 ditë", u shpreh ndër të tjera mjeku shqiptar në Itali, Genc Kapxhiu, i cili në fund tha edhe se do të bëjë sa më shpejt vaksinën.

"Akoma nuk e kam kaluar virusin dhe nuk dua ta provoj si është, preferoj të bëj vaksinën", përfundoi ai.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

20 punët më të paguara në botë

20 punët më të paguara në botë