Vazhdojnë luftimet pavarësisht armëpushimit, të paktën 5 civilë të vdekur. Erdogan: Ne nuk do të ikim

Marrëveshja për armëpushimin e nënshkruar dje në Ankara nga zv/presidenti amerikan Mike Pence me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan duket se nuk është i mjaftueshëm për të ndaluar ofensivën në zonën veriore të Sirisë, tashmë në duart e kurdëve.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut denoncon se raketa turke kanë goditur qytetin sirian Ras al-Ayn, i vendosur përgjatë kufirit. Sipas agjencisë kurde Firat, në bastisjet turke dhe shpërthimet e sotme janë vrarë 5 luftëtarë kurdo-sirianë, ndërsa 2 të tjerë u plagosën. I njëjti burim pretendon se nga bombat janë plagosur 8 civilë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka mohuar lajmin për shkeljen e armëpushimit dhe tha se, sipas marrëveshjes, trupat turke nuk do të largohen nga zona e sigurisë


Lajmi kryesor:

Vazhdon ofensiva turke në Siri, pavarësisht armëpushimit, të vdekur dhe plagosur. Amnesty International: Turqia ka kryer krime lufte. Trump: Si dy fëmijë në një fushë lojrash


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Kroacia e shpalli 'non-grata', zv.kryeministri i Malit të Zi: Vendimi është politik

Kroacia e shpalli 'non-grata', zv.kryeministri i Malit të Zi: Vendimi është politik