Vdekje e stisur për të përfituar siguracionin për jetën! Si ia rrijnë biznesmenët të mashtrojnë kompanitë e sigurimit dhe jo rrallëherë edhe shtetin?

 

Historia e zhdukjes së mistershme të biznesmenit italian Davide Pecorelli në Shqipëri dhe gjetja e tij plot 9 muaj më vonë ka sjellë edhe njëherë në qendër të vëmendjes një fenomen tejet të njohur në Itali, në veçanti nga biznesmenët të cilët janë në prag të falimentimit, atë të mashtrimit për të përfituar nga siguracionet.

  1. Si bëhet e mundur një gjë e tillë?

Shumë persona për të përfituar nga siguracionet dhe duke përfituar edhe nga lehtësirat në Kodin Civil,  humbasin të gjitha kontaktet me familjarët e tyre dhe kështu pas 10 vitesh mund të arrihet në marrjen e deklaratës së vdekjes së supozuar. Një deklaratë e tillë mund të merret vetëm pas dhjetë vitesh nga dita e fundit kur është deklaruar i zhdukur.

      2. Sa shpesh ndodh një fenomen i tillë në Itali?

Rasti i Pecorellit për të mashtruar kompanitë e siguracioneve nuk është i pari në shtetin fqinjë.  Në 2016 është bërë publike një skemë që biznesmenët italian përdornin sikur ishin rrëmbyer nga grupe terroriste. Ata fillimisht udhëtonin në Turqi aty ku kishin edhe bashkëpunëtorët e tyre në rrëmbimin e rremë, por që më pas ata u ishin dhënë një organizate terroriste të afërt me Al Kaedën në Siri. Mashtrimi i biznesmenëve u zbulua shpejt por ata u mbajtën peng në Siri deri në 2019. Një tjetër operacion i njohur është ai Lazzaro, në të cilin janë konstatuar dhjetëra mashtrime dhe të dyshuarit të cilit ishin shpallur të vdekur, "u ringjallën" dhe shijuan miliona euro të siguracioneve. Gjatë këtij operacioni ata përgatisnin të gjithë dokumentet e nevojshme për inskenimin e vdekjes, krijimin e sa më shumë kontratave të sigurimit të jetës, dokumentet e rreme të vdekjes dhe krijonin llogaritë rrjedhëse për të përfituar paratë. Për ta bërë sa më të besueshme vdekjen ata krijonin situata vdekjeje të tilla që të bëhej e pamundur identifikimi i trupave, ndonjëherë duke djegur makinat dhe duke përdorur eshtra të tjerë. Në këtë operacion janë zbuluar të paktën 60 raste mashtrimi me vlerë të paktën 5 milion euro.

   3. Çfarë ndodh nëse një person mashtron?  

Në rast të simulimit të një aksidenti automobilistik, mashtrimi mund të dënohet nga një në 5 vjet dhe kompania e sigurimit ka të paktën 3 muaj kohë për të dëshmuar pas padisë civile se kanë të bëjnë me një mashtrim. Në bazë të nenit 642 të Kodit Penal Italian, nëse një person mashtron dhe zbulohet dënimi varion nga 1 deri në 5 vjet, nëse një person ia arrin qëllimit dhe merr sigurimin dhe më pas zbulohet dënimi është edhe më i rëndë në varësi të krimit.


Lajmi kryesor:

Prej 9 muajsh dyshohej se u dogj në makinën e tij në Pukë, gjendet gjallë biznesmeni italian që ngriti në këmbë autoritetet e dy vendeve! U largua ilegalisht nga Hani i Hotit


/J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?×

Lajmi i fundit

John

Rusia lavdëron përpjekjet e talebanëve për të stabilizuar Afganistanin, paralajmëron për terrorizmin