Veliaj: Deri në shtator do lejohen të lëvizin gjatë fundjavës mjetet e tonazhit të rëndë, do mbyllim shkollat e reja dhe lagjet e rindërtimit

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, njoftoi sot në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, se mjetet e tonazhit të rëndë do të lejohen të lëvizin vetëm gjatë fundjavës, me orare të përcaktuara, deri në shtator, kur të nisin sërish shkollat.

Sipas urdhrit të fundit, duke nisur nga kjo e premte, nga ora 18:00, mjetet e tonazhit të rëndë do të lejohen të lëvizin deri të hënën, në orën 07:00 të mëngjesit. Në shtator, me fillimin e vitit të ri shkollor, lëvizja e tyre do të kufizohet sërish.

"Kemi vendosur që për periudhën e verës, duke filluar nga dita e premte pasdite deri të hënën në mëngjes, kur njerëzit janë pushim dhe mund të shkojnë në plazh, të lejojmë lëvizjen e mjeteve të tonazhit të rëndë. Kjo sepse kemi shumë kantiere të hapura, të cilat na duhet t’I mbyllim. Në shtator do të hapim 12 shkolla të reja dhe duhet të kapim afatin. Po ashtu, kemi 10 pallate në ndërtim në Kombinat, si dhe një pafundësi objektesh me interes publik, siç është Maternitetit i Tiranës. Edhe te “5 Maji” do nisë ndërtimi i pjesës tjetër të Unazës, nga Lapraka në drejtim të Paskuqanit, prandaj për sa kohë që në këto dy muaj Tirana ka fluks më të vogël prej pushimeve, morëm këtë vendim”, u shpreh Veliaj.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • arti: 07/07/2022 10:57

    Po pse genjen more mashtrues ordiner ne kombinat vetem nje pallat ne ish tecin e kombinatit po nderton dhe ai pallat kati i pare eshte zhytur ne llum me uje dhe atje nuk punon njeri .U bej thirje televizioneve ta filmojne kombinatin qe eshte kthyer ne nje ukraine shqiptare.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

39 vite nga vdekja e Musine Kokalarit, shkrimtares revolucionare të regjimit komunist që humbi jetën në internim

39 vite nga vdekja e Musine Kokalarit, shkrimtares revolucionare të regjimit komunist që humbi jetën në internim