Vendimet e qeverisë/ Mbyllet kolegji universitar 'Pavarësia' në Vlorë

Vendimet e qeverisë/ Mbyllet kolegji universitar 'Pavarësia' në Vlorë

Foto ilustruese

Në mbledhjen e sotme të këshillit të ministrave është marrë vendimi për mbylljen e kolegjit universitar “Pavarësia”, i cili e ka ushtruar veprimtarinë në qytetin e Vlorës.

Me propozimin e ministrit të Arsimit dhe Sportit, Këshilli i Ministrave ndërsa vendosi mbylljen e kolegjit universitar “Pavarësia”, cakton ndaj tij disa detyrime.

"a) Të përgatisë dosjen për çdo student që nuk ka përfunduar programin përkatës të studimit, me të gjithë dokumentacionin e nevojshëm që do të shërbejë për transferimin e tij në një institucion tjetër të arsimit të lartë,  që plotëson kriteret ligjore për transferimin e studimeve dhe t’ia vërë atë në dispozicion vetë studentit pa asnjë detyrim financiar shtesë nga ana e tij, brenda 45 (dyzet e pesë) ditëve nga hyrja në fuqi e këtij vendimi;

b) Të kthejë pagesat e kryera nga studentët për pjesën e papërfunduar të programeve përkatëse të studimit, për rastet kur pagesat janë kryer për cikël studimi, si dhe çdo detyrim tjetër të papërmbushur që mund të ketë ndaj studentit;

c) Të mbyllë të gjitha detyrimet lidhur me veprimtarinë kërkimore-shkencore në të gjitha ciklet e studimit ku ushtron veprimtarinë dhe për të gjitha programet e studimit të ofruara;

ç) Të dorëzojë dokumentacionin ligjor, administrativ, financiar dhe akademik që disponon dhe mbi bazën e të cilit ka zhvilluar veprimtarinë e saj akademike dhe kërkimore-shkencore në strukturat përgjegjëse, në përputhje me kuadrin ligjor për arkivat, brenda 2 (dy) muajve nga hyrja në fuqi e këtij vendimi;

d) Të vendosë në dispozicion të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit çdo informacion të kërkuar deri në plotësimin e të gjitha kërkesave të parashikuara në këtë vendim;

dh) Të marrë masa që të heqë nga objekti i veprimtarisë së personit juridik në institucionin përgjegjës për ofrimin e shërbimeve të regjistrimit dhe licencimit të biznesit fushën e arsimit të lartë dhe kërkimit shkencor."

Vula e kolegjit universitar “Pavarësia” të asgjësohet sipas procedurave të parashikuara në kuadrin ligjor në fuqi.Të gjitha shpenzimet për kryerjen e procedurave për mbylljen e kolegjit universitar “Pavarësia”, në zbatim të këtij vendimi, të përballohen nga ana e institucionit jopublik të arsimit të lartë/personit juridik privat që e përfaqëson, thuhet në vendimin e qeverisë.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Aleksander papa: 25/02/2024 18:56

  Po diplomat qe kemi mare para kaq vitesh dalin te pavlefshme ?

  Përgjigju
 • Karma: 07/12/2023 13:14

  Ben Tigri eshte Arben Ahmetaj qe leket ne Vlore i pastronte me hotele dhe universitetin ne Vlore me Ard Kinezin

  Përgjigju
 • Iris: 07/12/2023 00:57

  Dhe cili eshte shkaku i mbylljes?

  Përgjigju
 • Klod Berisha: 06/12/2023 22:32

  U mbyll sepse Ad Cinezi qe s,ka len me pa helmuar ne Zvicer me mut pastronte leket e Ben Tigrit ne ate palo universitet

  Përgjigju
  • Enver: 17/12/2023 15:55

   Po ku e mban mend Adin ne Zyrih, ka qen vitet 1994-1998 ca memorie paske vella

  • Interesat: 07/12/2023 07:16

   E kush jan keta qe the se nuk I njohim? Ben tigri esht ai qe u burgos para pak kohesh ne itali ...ben qimja?

 • Sondazhi i ditës:

  Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Vranë të atin dhe e varrosën në kasolle se donte të fejonte vajzën pa dëshirë, 3 fëmijët e familjes Meta dalin sot para gjykatës së Durrësit

Vranë të atin dhe e varrosën në kasolle se donte të fejonte vajzën pa dëshirë, 3 fëmijët e familjes Meta dalin sot para gjykatës së Durrësit