Vendimi në çështjen 'Bechetti kundër Enel' i kushton largimin nga detyra gjyqtares së Tiranës, Kaçe Agollit! Shkarkohet edhe  gjyqtarja e Korçës, Ariola Kristo

Vendimi në çështjen 'Bechetti kundër Enel' i kushton largimin nga detyra gjyqtares së Tiranës, Kaçe Agollit! Shkarkohet edhe  gjyqtarja e Korçës, Ariola Kristo

Gjyqtarja e Tiranës Kaçe Agolli

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) ka shkarkuar sot nga detyra gjyqtaren e Tiranës, Kaçe Agolli. I njëjti vendim është marrë edhe për gjyqtaren e Korçës, Ariola Kristo. Të dyja gjyqtaret rezultuan me probleme sa i takon pasurisë.

Për gjyqtaren e Tiranës, Kaçe Agollin, KPK konstatoi edhe probleme sa i takon profesionalizmit, ndërsa to edhe një vendim në favor të biznesmenit të njohur italian, Francesco Bechetti kundër kompanisë "Enel".

Në vendim i vitit 2009 i një tresheje gjyqtaresh të gjykatës së Tiranës, pjesë e të cilës dhe Agolli , i dha Albania Beg Ambient, kompanisë së biznesmenit Francesco Bechetit një dëmshpërblim prej 433 milion eurosh që duhej të paguhej nga kompania italiane "Enel".

Vendimi i gjykatës i jepte biznesmenit 25 milion euro si dëmshpërblim dhe detyronte "Enel" të paguante fitim të munguar për mos ndërtimin e HEC-it të Kalivaçit nga viti 2005 deri në vitin 2011.

Kaçe Agolli e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1996 dhe punon prej më shumë se dy dekadash si gjyqtare në Gjykatën e Tiranës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Nga Sauku në Peqin për të kultivuar kanabis, merr fund aventura e 3 trafikantëve, e pëson dhe kryeplaku