‘Veprimtaria’ miraton pr.ligjin për bletarinë! Krifca: Do certifikojmë mjaltin si produkt ‘Made in Albania’, regjistër për bletarët! Pro edhe opozita

Propozimi i qeverisë për krijimin e një baze ligjore për bletarinë është mirëpritur nga opozita, që votoi pro parimisht draftit ligjor.

“Duhet një ligj i tillë. Të merren parasysh të gjitha dhe vërejtjet e kolegeve”, tha Agron Duka.

Pr/ligji, i cili hap rrugën regjistrit të bletarëve, ku do të pasqyrohet kolonitë e bletëve, parqet ku ushqehen bletët, ecuria shëndetësore, migrimi i tyre, synon krijimin markës “Made in Albania” të mjaltit.

“Kjo do rrisë vlerën e shtuar të produktit mjaltë dhe do të mënjanoi humbjen e bletëve”, tha ministrja Frida Krifca.

Për Krifcën, sketori bletarisë ka njohur një rritje vitet e fundit dhe miratimi draftit ligjor është një detyrim që ligjvënësit i kanë sektorit.

“1990 Shqipëria numëronte 89 000 koshere, sot 400 000 koshere. Rritje e prodhimit të mjaltit 10% në vit. 2-fishim i prodhimit 5 000 ton, në krahasuar me 8 vite më parë. 2 681 bletar u mbështetën në 2022”, vijoi Krifca.

Deputetët e dy kaheve politikë shprehën vërejtjet e tyre për ndryshimet ligjore, të cilat morën edhe përgjigjen e Drejtorit të Institutit të Sigurisë Ushqimore dhe Veterinare, Pëllumb Aleksi.

“Është hequr regjistri nga shoqatat lokale të bletërritësve. Kjo sipas tyre, e bënë më të pakontrolluar rolin e bletërritësve të vegjël në zonat e thella”, tha deputeti i PS, Laert Duraj.

“Penalizohet dikush nëse lëviz kosheren e bletëve në një distancë më shumë se sa 30 minuta. Më duket absurde, si mundet një bletërritës, i ka sjell bletët në zonat e Shqipërisë së Mesme dhe më pas do ti dërgoj në Lurë, Korab, ku i duhen 3-5 orë”, tha deputeti demokrat Xhelal Mziu.

“Janë të llogaritur dhe koordinuara me bletërritësit të gjitha”, u shpreh Pëllumb Aleksi.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ska problem: 30/01/2023 15:19

  Mortja qe sju han ju skeni rregjistruar popullsin

  Përgjigju
  • Or tej: 30/01/2023 15:39

   Popullsia po shtohet cdo dite kshq ka nevoje per pallate te reja or teeeejjjjj

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj