Vetëm 5 qytetarë të infektuar dhe asnjë humbje jete! Situata Covid-19 në vend në 24 orët e fundit

Vetëm 5 qytetarë të infektuar dhe asnjë humbje jete! Situata Covid-19 në vend në 24 orët e fundit

Foto ilustruese

Vetëm 5 persona kanë rezultuar të infektuar me Covid-19 në vend nga 92 testimet e kryera përgjatë 24 orëve të fundit. Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë humbje jete. Rastet e reja raportohen konkretisht në këto bashki: 3 në Tiranë, 2 në Mallakastër .

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit. Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Janë 173 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.  Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. Janë shëruar 15 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,267 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 14 Nëntor 2022)

Raste të reja ditore                5

Të shëruar në 24 orë             15

Të shtruar në spitale             3

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       92

Testime totale                   2,003,013

Raste pozitive                      332,034

Raste të shëruara                  328,267

Raste Aktive                             173

Humbje jete                              3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    125

Vlorë                         16

Fier                           10

Gjirokastër                9

Durrës                      4

Elbasan                   3

Berat                       3

Shkodër                 1

Lezhë.                     1

Dibër.                        1

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Zgjidhet fituesi i edicionit të tretë të 'Big Brother VIP'! Aktorja Egla Ceno merr çmimin 100 mijë euro

Zgjidhet fituesi i edicionit të tretë të 'Big Brother VIP'! Aktorja Egla Ceno merr çmimin 100 mijë euro