VIDEO/ 30 minuta lojë për Europianin U-21, pezullohet Mali i Zi - Shqipëri në Podgoricë! Riluhet më 2024

VIDEO/ 30 minuta lojë për Europianin U-21, pezullohet Mali i Zi - Shqipëri në Podgoricë! Riluhet më 2024

Stadiumi i përmbytur në Podgoricë

PODGORICË - Mali i Zi U21 - Shqipëri U21 është pezulluar pas vetëm 27 minutave lojë për shkak të rreshjeve të shumta të shiut. Sfida e cila vlente për eliminatoret e Euro 2025 për këtë grupmoshë nuk është luajtur gjatë, teksa stadiumi "Podgorica City" u kthye në një moçal të vërtetë.

Me rezultatin që pas 27 minutave lojë ishte 0-0, arbitri i drejtoi lojtarët në dhomat e zhveshjes pas një furtune të vërtetë. Me të kaluar minutat, arbitri sipas rregullores doli në fushë për të parë gjendjen, ndërkohë që shiu ishte i rrëmbyeshëm.

Në të tilla kushte, së bashku me delegatin e UEFA-s dhe zyrtarë të dy federatave, u vendos që sfida të shtyhej për një tjetër datë. Pas konsultës mes palëve u vendos që sfida të luhet më 7 qershorin e 2024 pasi nuk kishte data të lira më herët.

Në grupin E të Euro 2025, Shqipëria me nëntë pikë mban vendin e tretë, aq pikë sa ka edhe Rumania. Grupi kryesohet nga Zvicra me 10 pikë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:45
U shty për shkak të rebeshit, ndeshja e Kombëtares U-21 luhet më 7 qershor


Ndeshja midis Shqipërisë U-21 dhe Malit të Zi U-21, e vlefshme për kualifikueset e Euro U-21, është ndërprerë në minutën e 27-të për shkak të reshjeve të dendura të shiut në Podgoricë. UEFA ka vendosur që ndeshja mes Shqipërisë U21 dhe Malit të Zi U21 të luhet më 7 qershori 2024 dhe do të rinisë nga minuta e 27-të.

Sipas kalendarit të datave zyrtare të FIFA-s e UEFA-s për Kombëtaret ndeshja nuk mund të shtyhej për nesër dhe angazhimet e lojtarëve me klubet e tyre e bënë të pamundur që kjo sfidë të zhvillohet në një datë më të afërt. Shqipëria U21 do të luaj në marsin e vitit 2024 dy sfida kualifikuese ndaj Finlandës dhe Zvicrës.

Edicioni kualifikues do të ulë siparin në qershorin e vitit 2024 dhe Shqipëria U21 ka në program sfidat ndaj Zvicrës, Armenisë dhe takimin e shtyrë ndaj Malit të Zi.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Zbardhet dëshmia e gruas së Pëllumb Metës: Çdo gjë që thoshte ai bëhej, ndryshe të dhunonte

Zbardhet dëshmia e gruas së Pëllumb Metës: Çdo gjë që thoshte ai bëhej, ndryshe të dhunonte