Video/ Emigrantët marokenë
shpërthejnë portat e kufirit spanjoll

Video/ Emigrantët marokenë<br />shpërthejnë portat e kufirit spanjoll
Në kufirin midis Marokut dhe enklavës së Ceuta në pjesën spanjolle të veriut të Afrikës një grup prej 300 emigrantësh marokenë kanë shpërthyer portat e postave kufitare.
 
Policia kufitare spanjolle është përballur menjëherë me turmën e pakontrolluar dhe ka ndaluar 120 prej tyre.
 
Në video shfaqet momenti dramatik kur një oficer i policisë kufitare spanjolle thyen këmbën në dy vende në tentativë për të ndaluar një emigrant të paligjshëm maroken.
 
Ai e godet me këmbën e majtë marokenin dhe pasi bie në tokë thyen këmbën tjetër në dy vende.
 
Kolegët i vijnë në ndihmë ta ngrenë në këmbë dhe pastaj ai transportohet me ambulancë.
 
Policia spanjolle po kryente kontrolle në kamiona për kalim të paligjshëm të kufirit nga emigrantë afrikanë.
 
Një ditë më parë disa të rinj marokenë kishin masakruar me thikë një polic spanjoll.
 
Hendeku që ndan territorin midis Spanjës dhe Marokut kalohet shpeshherë nga emigrantë të paligjshëm, por në shumë pak raste ndodh që të kalohen postat kufitare.
 
Emigrantët e ndaluar janë dërguar në qendrën e ruajtjes së emigrantëve dhe më pas do të dërgohen brenda Spanjës për të vendosur rreth fatit të tyre.
 
Incidenti është konsideruar një dështim i sigurisë nga zëdhënësi i qeverisë spanjolle.


  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Vidhet gjatë natës kasaforta e një servis makinash në Përrenjas

Vidhet gjatë natës kasaforta e një servis makinash në Përrenjas