VIDEO/ Italia ‘pushtohet’ nga protestat pas vrasjes brutale të një shitësi ambulant nga Nigeria! Agresori e rrahu viktimën me patericën e tij

ITALI- Qindra njerëz nga komuniteti nigerian i qytetit qendror italian të Civitanova Marche dolën në rrugë të shtunën për të protestuar kundër vrasjes së një shitësi ambulantë nigerian. Vrasja u kap në video me celular, por askush nuk ndërhyri për të ndaluar vrasjen e tij. 

Policia thotë se një italian, Filippo Claudio Giuseppe Ferlazzo, 32 vjeç, është arrestuar në lidhje me  rrahjen brutale të Alika Ogorchukwu. Pamjet e incidentit tregojnë Ferlazzo duke përdorur patericën e shitësit për ta goditur atë. Ogorchukëu kishte humbur punën e tij pasi u godit nga një makinë. Ai duhej të përdorte një paterica për të ecur pas aksidentit.

Shitësi ambulant nuk ishte në gjendje të ngrihej pasi Ferlazzo e sulmoi atë, tregon video, sepse italiani përdori peshën e tij për të mbajtur Ogorchukëu-në poshtë.

"Agresori e ndoqi viktimën, duke e goditur fillimisht me paterica," tha hetuesi i policisë Matteo Luconi në një konferencë për shtyp. "Ai e bëri atë të binte përtokë, më pas ai përfundoi, duke shkaktuar vdekjen, duke e goditur vazhdimisht me duar të zhveshura. "

Është urdhëruar një autopsi për të përcaktuar shkakun e vdekjes së Ogorchukëu.

“Dënimi im nuk është vetëm për [krimin], por është edhe për indiferencën”, tha për Sky Neës kryebashkiaku i Civitanova Marche, Fabrizio Ciarapica.

"Një baba u vra në një mënyrë mizore dhe raciste ndërsa kalimtarët bënin video pa e ndaluar agresorin," tha ish-kryeministri Matteo Renzi. Ai u bëri thirrje njerëzve të reflektojnë "për atë që po bëhemi".

Në fillim, vrasësi pretendoi se burri nigerian (i paaftë pas një aksidenti automobilistik) ngacmoi të fejuarën e tij.  Megjithatë, gjatë marrjes në pyetje, u zbulua se kjo nuk ndodhi dhe se Ogorchukëu i kishte kërkuar para.

Bëri bujë fakti që ndërkohë që shumë banorë të Civitanovës filmonin skenën me celularët e tyre, askush nuk ndërhyri për të ndalur dhunën vrasëse të 32-vjeçarit. Të gjitha forcat politike në Itali, nga e djathta ekstreme tek e majta italiane, e dënuan pa asnjë hezitim këtë vrasje barbare.

Rreth njëqind nigerianë që jetojnë në zonën e gjerë, u mblodhën pasdite në vendin e vrasjes dhe shprehën hidhërimin dhe indinjatën e tyre që asnjë dëshmitar okular nuk u përpoq të ndihmonte bashkatdhetarin e tyre fatkeq. E shoqja e tij duke folur për mediat mes lotëve, tha:

“Tani dua vetëm drejtësi për burrin tim!”

Ndërkohë vrasësi i ka kërkuar falje familjes përmes avokatëve të tij. Rajoni i Marche njofton se do të kërkojë të bëhet palë civile në gjyqin për vdekjen e Alikas. Këtë e bëri të ditur presidenti i Rajonit, Francesco Acquaroli, duke nënvizuar se “ne kemi qenë gjithmonë një komunitet mbështetës, gjithëpërfshirës dhe duam të mbetemi të tillë, me angazhimin e të gjithëve”.

G.MO/Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Deni: 01/08/2022 10:36

  Ironia e kesaj situate eshte se vete italianet kane nje emer ne evropen veriore "i zingari", ne shqip perkthehet me bukur arixhinjt ose gabel pa ofenduar asnje komunitet me ngjyre ne shqiperi qe sot dalin neper televizione shqiptare duke reklamuar faktin qe ardhja e tyre ne Shqiperi edhe pse fale meshires se shqiptareve jua ka pasuruar kulturen vendasve qe skishin kulture.Keto i gjeni me shumice sot te tv ku zbraz diarene sa mundet Arjan Çani e kompani.

  Përgjigju
 • Turi: 31/07/2022 19:58

  Italianet jane kombi me rracist sudomos per njerezit me ngjyre vk

  Përgjigju
  • Turi-picka: 01/08/2022 08:53

   Italionet jan injorante komplet. Vetem maksimumi 10% shpeton nga injoranca. Te tjeter jan vk qe dhe gjuhen e tyre nuk e dine.

 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje