Video/ Navalny para gjykatës: Kjo seancë, shkalla më e lartë e paligjshmërisë

Video/ Navalny para gjykatës: Kjo seancë, shkalla më e lartë e paligjshmërisë

Kritiku i Kremlinit, Aleksei Navalny ka dalë para një gjykate në Khimki, vetëm një ditë pasi u ndalua nga autoritetet në aeroportin e Moskës, pasi erdhi nga Gjermania, ku u trajtua për helmim.

“Gjykimi i Alekseit po ndodh tani në Khimki, në ndërtesën e Departamentit të Ministrisë së Punëve të Brendshme”, tha zëdhënësja e Navalnyt, Lora Yarmysh në një postim në Twitter.

Gjatë seancës Navalnyt  ka thënë se kjo seancë dëgjimore është “shkalla më e lartë e paligjshmërisë”.

Policia e arrestoi Navalnyn, 44 vjeç, më 17 janar, teksa ai po kryente kontrollin e pasaportës në një aeroport të Moskës, pasi u kthye nga Gjermania. Më herët gjatë 18 janarit, drejtori i Fondacionit Anti-korrupsion të Navalnyt, Ivan Zhdanov, tha se opozitari rus po mbahej në Departamentin e Ministrisë së Punëve të Brendshme në Khimki, në periferi të Moskës. Navalny është ndaluar sepse ai ka bërë një “sërë shkeljesh” së pezullimit të një dënimi të mëhershëm lidhur me përvetësim fondesh, për të cilat Navalny mund të dënohet deri në tre vjet e gjysmë burgim.

Liderët perëndimorë kanë kritikuar Moskën zyrtare pas arrestimit të Navalnyt dhe kanë kërkuar lirimin e tij të menjëhershëm.

1610919438_alexeinavalny1.jpg


Lajmi kryesor:

Rusi, gjykata fut në burg kritikun e Putinit, Navalny! SHBA dhe BE: Arrestimi i tij, shkelje e të drejtave themelore, lirojeni (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Veliaj shtron Iftar për besimtarët dhe krerët e komunitetit mysliman: Të sillemi gjithmonë si në muajin e Ramazanit

Veliaj shtron Iftar për besimtarët dhe krerët e komunitetit mysliman: Të sillemi gjithmonë si në muajin e Ramazanit