VIDEO/ Ul xhamin e makinës, autori e qëllon me plumb në qafë, momenti kur vritet Elton Javori në Fier! Report Tv siguron edhe foton e viktimës

Report Tv ka siguruar me video momentin kur vritet 41-vjeçari Elton Javori, në lagjen “16 Prilli” në Fier teksa lëvizte me makinë. Në pamjet e kamerave të sigurisë shihet kur ai qëllohet nga një makinë tjetër në momentin kur ka ulur xhamin e makinës.

Kur mjetet kanë qenë në lëvizje paralel, 35-vjeçari Agim Gashi i cili e ka ndjekur 41-vjeçarin e ka qëlluar me pistoletë nga një makinë tjetër teksa plumbi e ka prekur në qafë duke i shkaktuar vdekjen. Më pas autori largohet nga vendi i ngjarjes me “Mercedes Benz E Class", ndërsa makina e viktimës lëviz për disa metra derisa ndalon.

Elton Vajori, nipi i dy ish të fortëve në Fier, Medi e Demir Backa, të vrarë më parë, u ekzekutua vetëm 100 metra larg shtëpisë. 

Viktima në foto, zyrtarisht figuron me identitetin Elton Javori në gjendjen civile, por të gjithë e njihnin në Fier si Erjon Javori, nipi i Medi dhe Demir Backës. I pari Medi Backa, i njohur si anëtar i bandës së Fierit u vra në 1997, në Masakrën e Levanit, me 23 viktima. Kurse Demir Backa u eliminua me kallhsnikovë mbrëmjen e 23 tetorit 2021 në qendër të Fierit.

Vrasja e Elton Javorit, ndodhi në lagjen “16 Prilli” të qytetit të Fierit, e njohur ndryshe lagja e backallinjve, 100 metër larg banesës së tij.

Automjeti u identifikua nga familjarët e viktimës, të cilët pasi panë kamerat e sigurisë, orientuan hetuesit për agresorin. I dyshuari për vrasjen, edhe pse është identifikuar akoma nuk është lokalizuar.

Viktima Elton Javori

Autori Agim Gashi

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bosi: 07/12/2023 23:16

  Ne Fier nuk ka njisha po jan te gjith ne nje rang si renato cami, kucet, ben qimja, altin binjaku e plote te tjer

  Përgjigju
  • Skrapar: 08/12/2023 09:53

   Ke harru dhe skrapallinjte qe jetojne ne fier Qe zoterojne trafiqet me tonelata dhe grabitje Prej vitesh dhe prostutucion neper europe Fieri dmth eshte si nje mini-kryeqytet qe ka bashkuar shume Rraca dhe etni.. te forte jane te gjithe ska te pare!

 • Sondazhi i ditës:

  Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Lojërat politike të aleatëve kufizojnë mbrojtjen tonë dhe shkaktojnë viktima

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Lojërat politike të aleatëve kufizojnë mbrojtjen tonë dhe shkaktojnë viktima