Video-festival online, fëmijët-instrumentistë: Ëndrra jonë të bëhemi muzikantë!

Ndonëse, muajt e karantinës në vendin tonë duket sikur morën fund, fëmijët-artistë nuk reshtin së angazhuari në aktivitete kulturore online. Kësaj here në muajin e Muzikës artistët e ardhshëm morën pjesë në video-festivalin e organizuar nga violinisti Ergi Papadhimitri dhe Estela Jaho.

“Kjo platformë është organizuar gjatë ditëve të karantinës, edhe ishte një motiv i madh që fëmijët të mbaheshin të lidhur pas muzikës”, shprehet violonçeliste Estela Jaho, e cila është mësuese tek “Dëshmorët e Lirisë”.

 “Fëmijët janë të lidhur jo vetëm më muzikën klasike, por bëjnë edhe këngë-covera. E shikoj se muzika ka shumë interes nga të gjithë fëmijët”, thotë violinisti Ergi Papadhimitri.

Vetëm gjatë pandemisë COVID ishin 115 fëmijë pjesëmarrës në disiplinën e pianos, violonçelit dhe violinës, nga Shqipëria, Kosova edhe trevat e tjera shqipfolëse.
“Mua më pëlqen shumë violina. Prandaj e shikoj veten në të ardhmen artiste”, thotë një nga vogëlushet.

Ndërsa, kësaj here nxënësit e shkollave “Servete Maçi”, Dëshmorët e Lirisë dhe të Liceut Artistik “Jordan Misja” performojnë edhe rrëfejnë dashurinë e tyre për muzikën

 “Violina është një instrument femëror, që mund ta marrësh kudo me vete”, shprehet një nga fëmijët.

Të gjithë pjesëmarrësit në fund të video-festivalit janë vlerësuar me certifikata.

v.d./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Basha kryeministër e Rama president', a do të ishit dakord me këto poste për kryetarët e partive të mëdha pas vitit 2021?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Pushuesit kthehen në shtëpi! Fluks automjetesh në rrugën e Shëngjinit