Videolajm/ Kokëdhima-Ristanit:Të
kam edhe kushëri, ishe bërë dhogë!

Videolajm/ Kokëdhima-Ristanit:Të<br />kam edhe kushëri, ishe bërë dhogë!
TIRANE - Deputeti i Partisë Socialiste Koço Kokëdhima i ka cilësuar një fushatë shpifjesh akuzat e ardhura nga opozita në lidhje me përfitimin e fondeve publike përmes kompanisë Abissnet gjatë kohës që ishte deputet. Kjo sipas tij, është një fushatë e ndërmarrë personalisht nga ish-kryeministri Sali Berisha i cili sipas deputetit Kokëdhima, ka angazhuar kundër tij edhe familjen. Po ashtu, zoti Kokëdhima tha se  Berisha përdori për të shprehur argumentet e opozitës deputetin Arben Ristani, të cilin deputeti socialist u shpreh për herë të parë se ka lidhje fisnore. Por nuk nguroi t’i kujtojë atij edhe mbledhjen e Këshillit të Mandateve ku i këshillojë që të mos pijë më alkool.
 
“Dëshiroj të shpreh pakënaqësinë time për zotin Ristani i cili zgjodh të përdoren nga Saliu në këtë seancë kundër meje. Ristani është nip në fshatin tim por gjyshi i Ristanit ishte Pllatua, qe kushëri i parë me gjyshin tim. Pllatano e kish bërë Bllagjia motra e Mitros, dhe mund të kish zgjedhur Saliu një bori tjetër për ta përdorë kundër meje. Kam një këshill për ty Ristan. Ishe i dehur në komisionin e mandateve, ishe bërë dhogë dhe kjo të turpëron tre herë. Një herë si nip në fshatin tim, një herë si kushëri, dhe një herë si deputet i opozitës. Ti ke shkelur ligjin, por unë nuk kam nevojë të ndërmarr iniciativa kundër teje”, tha Kokëdhima.
 
Replikon Ristani: Mu kujtua një shprehje e të parëve të mi që thonin se në fshat ka qenë një rregull, e kanë pasur të ndaluar të mos bënin krushqi me Kokëdhimat. Tani e kuptoj pse kanë pasur të drejtë.

Berisha: Ristani në replikë me Kokëdhimën i rikujton atij një fjalë të gjyshit të tij, ai nuk shpjegoi arsyet. Kokëdhimat janë në krye të listës të Jorgo Zografit, regjistri i antishqitparëve. Është e njohur kjo tashmë e dinë gjithë Qeparoi, Dhërmiu. Arbeni nuk jua tha shkakun pse gjyshi i kishte thënë mos merrni e jepni tek Kokëdhimajt. Se është i regjistruar në listën e Zografit. 

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’