Videopërgjimi Meta- Prifti
sot seanca gjyqësore

Videopërgjimi Meta- Prifti <br />sot seanca gjyqësore
TIRANE- Vazhdon sot në Gjykatën e Lartë séance gjyqësore në ngarkim të ish-Zv.kryeministrit Ilir Meta, I cili akuzohet për korrupsion. Në seancën e sotme priten të dëgjohen 6 dëshmitarë.

Administratori i “Merkaj shpk”, kompani e cila u bë pjesë e bashkimit të shoqërive “Vëllezërit Tola”, për të ndërtuar hidrocentralin mbi lumin Shushicë, ka qenë njëri prej 4 dëshmitarëve në seancën e kaluar. Merkaj dëshmoi se kishte pasur një takim me ish ministrin e Energjetikës Dritan Prifti, i cili nga ana e tij kishte kërkuar dhuratë, me qëllim që kompania e tij të merrte koncesionin e hidrocentralit të Shushicës. Edhe përfaqësuesi ligjor i Ilir Metës, Spartak Braho deklaroi se dëshmia ishte tregues I “mashtrimet dhe rryshfetet që ka marrë ish-ministri i ekonomisë Dritan Prifti.”

Në kundërpërgjigje ish-ministri i Energjetikës Dritan Prifti hodhi poshtë akuzat e Merkajt dhe ripërsëriti akuzat se ai është mbulesa e Metës për troje në bregdet dhe biznese të ndryshme.

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve