Videopërgjimi, Prifti:
Merkaj, mbulesa e Metës

Videopërgjimi, Prifti: <br />Merkaj, mbulesa e Metës
TIRANE-  Ish-ministri i Energjetikës Dritan Prifti i kundërpërgjigjet akuzave që u hodhën dje në Gjykatën e Lartë nga dëshmitari Fatmir Merkaj. Prifti ka ripërsëritur akuzat se ai është mbulesa e Metës për troje në bregdet dhe biznese të ndryshme.
 
"Ai akuzon sërish Ilir Metën se është katandisur aq keq, sa që e ka lënë veten të mbrohet nga një trafikant droge dhe prokuror që në kohën e komunizmit ka varur njerëz në litar", shkruan sot gazeta Shqiptarja.com.

Administratori i “Merkaj shpk”, kompani e cila u bë pjesë e bashkimit të shoqërive “Vëllezërit Tola”, për të ndërtuar hidrocentralin mbi lumin Shushicë, ka qenë njëri prej 4 dëshmitarëve në seancën e djeshme. Merkaj ka dëshmuar se kishte pasur një takim me ish ministrin e Energjetikës Dritan Prifti, i cili nga ana e tij kishte kërkuar dhuratë, me qëllim që kompania e tij të merrte koncesionin e hidrocentralit të Shushicës. Nga ana e tij përfaqësuesi ligjor i Ilir Metës, Spartak Braho deklaroi se dëshmitë e sotme (dje) treguan “mashtrimet dhe rryshfetet që ka marrë ish-ministri i ekonomisë Dritan Prifti.”

(Reagimin e plotë të ish ministrit Prifti mund ta lexoni sot në shkrimin e gazetes Shqiptarja.com  me titull "Prifti: Meta është katandisur të mbrohet nga trafikant droge" të gazetarit Poli Hoxha.)

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Të shtëna me armë në Rrëshen pas një sherri

Të shtëna me armë në Rrëshen pas një sherri