Vihen nën kontroll zjarret në Kreshpan dhe në fshatin Vjosë të Fierit, digje rreth 40 ha me bimësi

Janë vendosur nën kontroll zjarret që përfshinë një ditë më parë pyllin e Kreshpanit, në Cakran të Fierit dhe në fshatin Vjosë. Për shuarjen e zjarrit u angazhuan zjarrfikësit e Fierit, Patosit dhe Rroskovecit, në ndihmë të të cilëve shkuan edhe 30 ushtarë.

Bëhet me dije se flakët kanë shkrumbuar rreth 30-40 hektar nën kurorë, ndërsa janë djegur edhe një sipërfaqe me pisha, ullinj e pemëtari, sipërfaqe ende e pa llogaritur.

Situata me zjarret është mjaft problematike në vend, ku vijon të jetë ende aktiv zjarri në gadishullin e Karaburinit, duke djegur hapësira të tëra me bimësi e pemë.


Lajmi kryesor:

Vlorë/ Zjarr në Tragjas, Radhimë e Karaburun! Digjen qindra hektarë me shkurre e pemë! Flakët përpijnë hyrjen e Ksamilit! Punonjësit 'luftojnë' me mjete rrethanore


Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Sulme me raketa në Zaporizhzhia