Vijojnë gërmimet arkeologjike për zbulimin e rrënojave të Termës së periudhës Romake në Rrasë të Belshit

Vijojnë gërmimet arkeologjike për zbulimin e rrënojave të Termës së periudhës Romake në Rrasë të Belshit

BELSH- Përgjatë këtyre ditëve arkeologët e Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore po vijojnë gërmimet arkeologjike në monumentin e Termës Romake të Belshit, duke hulumtuar dhe dokumentuar çdo fazë ndërtimore të këtij objekti. Nga gërmimet intensive përgjatë kësaj periudhe, është arritur të zbulohet material i shumtë arkeologjik i cili ndihmon në datimin e saktë të objektit si dhe në përcaktimin e kufijve kronologjikë kohorë të përdorimit të saj. 

Materiali arkeologjik i zbuluar lidhet me objekte qeramike të përdorimit të përditshëm, fragmente enësh luksi si dhe monedha bronzi. Monedhat dhe qeramika janë në proces pastrimi, Shek.IV pas erës sonë është fundi i periudhës romake. Gjithashtu, është zbuluar konteksti arkeologjik i cili dokumenton më së miri fazën e fundit të banimit të këtij monumenti, i cili nga datimi i materialit arkeologjik rezulton në fundin e shek. IV pas erës sonë.

Këto zbulime po ndihmojnë arkeologët të kujtojnë dhe interpretojnë më qartë këtë monument. Paralelisht me procesin e gërmimit arkeologjik, po vijon puna për studimin e materialit arkeologjik të zbuluar dhe hartimin e projektit të restaurimit të monumentit.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Petkoviç: E vetmja gjë që di Kurti është nxitja e luftës

Petkoviç: E vetmja gjë që di Kurti është nxitja e luftës