Vijon shpërndarja e naftës pa akcizë për fermerët në Lushnjë! Fermerët: 50% më e ulët se vjet! Disa patën vështirësi në plotësimin e dokumenteve

Prej 8 Majit fermerët e Lushnjës dhe Divjakës që aplikuan për t’u bërë pjesë e skemës subvencionale të përfitimit të naftës pa akcizë në prill të 2023-shit, po vazhdojnë të tërheqin kartat e naftës në Zyrat e Agjencisë Rajonale te Ekstensionit Bujqësor në Lushnjë.

Procesi i shpërndarjes së kartave po kryhet sipas një grafiku të diktuar nga data e aplikimit. Sasia e naftës që përfitojnë fermerët këtë sezon përcaktohet në bazë të kulturës së mbjellë në parcela, e cila sipas tyre është 50% më e ulët se një vit më parë.

“Çdo gjë në rregull, kisha aplikuar dhe e mora”- tha ai.

“Shpresonim të ecnim me të dyja rrota e mjetit, siç ecëm vjet na dhanë dyfishin e naftës për dy mbjellje ndërsa sivjet na kanë dhënë vetëm për një mbjellje”, shprehet një fermer tjetër.

Në zyrën e AREB, në Lushnjë ka edhe fermerë që për shkak të paqartësive në plotësimin e dokumentacionit, u është shtyrë data e marrjes së kartës së naftës.

“Ia di për nder për vjet, nuk vuajta por tani. Bëj letra, merru me dokumentet dhe deri tani asgjë”, thotë një fermer tjetër.

Këtë vit në Lushnjë kanë aplikuar në total mbi 21 200 fermerë nga të cilët në Zyrën e Agjencisë Rajonale te Ekstinsionit Bujqësor janë shpërndarë deri më tani 480 karta nafte për Lushnjën dhe 210 për Divjakën

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren