Vizatoi sy dhe i dha nota ‘artistike’ pikturës, roja bën gafën e pamenduar në Rusi

Vizatoi sy dhe i dha nota ‘artistike’ pikturës, roja bën gafën e pamenduar në Rusi

Roja dhe piktura

RUSI- Një veprim i pamenduar dhe “për të shtyrë kohën”, mund t’i kushtojë shumë shtrenjtë një roje sigurie në Rusi, pasi i dha ‘nota artistike” njërës prej pikturave të varura në qendrën Yel’tsin, një qendër sociale, kulturore dhe arsimore e hapur në vitin 2015, në qytetin Ekaterinburg.

Roja mendoi se siluetave dhe fytyrave në pikturën e artistes ruse Anna Leporskaya, i mungonin sytë ndaj dhe vendosi t’i vizatonte. Veprës, emri i së cilës është “Tre Figurat”, i janë vizatuar me stilolaps tre palë sy, një për secilën figurë.

Piktura ka qenë pjesë e koleksionit të Galerisë Shtetërore Tretyakov, derisa u transferua në Ekaterinburg për të qenë pjesë e një ekspozite të artit abstrakt.

Vepra e artit vlerësohet në 74,9 milionë rubla, që është e barabartë me 1 milion $.

Sipas mediave vendase ajo është transferuar për restaurim dhe riparimin e dëme.

Dënimi i rojes “artist” mund të jetë një gjobë, ose deri në 3 muaj burg.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

20 punët më të paguara në botë

20 punët më të paguara në botë