VJENË – SHBA: Irani të bashkëpunojë në çështjen e programit bërthamo

VJENË, 18 shtator /ATSH-AFP/ - SHBA-ja i kërkoi Teheranit bashkëpunim urgjent me Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (AIEA) në hetimin e saj për programin bërthamor iranian, ndërkojë që kanë nisur në Nju Jork negociatat për arritjen e një marrëveshjeje përsa i përket kësaj çështjeje.
Ky hetim ndërmarrë nga agjencia e OKB-së është destinuar për të siguruar që programi bërthamor iranian është plotësisht civil, ashtu si konfirmon Teherani.
"Shqetësime që kanë të bëjnë me dimensionin ushtarak të programit bërthamor iranian duhet të hiqen në kuadër të çdo marrëveshjeje globale mes Iranit dhe fuqive të mëdha", deklaroi përfaqësuesja amerikane në AIEA, Laura Kennedy, gjatë një takimi të organizatës në Vjenë./
/ec/ a.jor.

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Kim takon pensionistin në Roskovec, mesazhi i ambasadores së SHBA-ve: Kujdesuni për vendin tuaj, është më i bukuri