Vjosa po u ‘grabit’ tokat bujqësore në Novoselë, fermerët: Gjendja është katastrofale, shteti të ndërhyjë

Fermeri në Novoselë dikur zotëronte 11 dynym tokë. Sot atij i kanë mbetur vetëm 7. Toka e fshatit të tij po gërryhet çdo vit e më tepër për shkak të erozionit të shkaktuar nga lumi Vjosë.

“Këtu lumi sa vjen dhe i mori të gjitha këto. Unë nga 11 dynym që kisha tek plepat më kanë ngelyr 7. Janë matanë ato. Çdo dimër han nga 10-15 metra”, tha një fermer.

Të shqetësuar, fermerët vlonjatë kërkojnë ndërhyrje nga shteti pasi prurjet e mëdha të lumit po ju zhdukin pronat. Si zgjidhje të situatës ata shohin argjinaturat dhe barrierat mbrojtëse.

“U bënë gati që çdo vit ka marrë nga 4 metra. Po nuk u vu dorë lumi do marrë.

Gjendja këtu është katastrofale. Tokat i kanë me pronësi. Paguajnë dhe taksat.

Ka 2-3 vjet që ha në mënyrë të jashtëzakonshme. Fermerët po ngelin pa tokë”, thanë fermerët.

Ky fenomen i cili ka nisur prej kohësh, ka avancuar më tepër 10 vitet e fundit. Deri tani 50 fermerë janë dëmtuar nga eurozioni. Çdo vit ata kanë më pak tokë.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Ermonela Jaho anëtare nderi e shoqatës lirike në Spanjë