Vladimir Putin dhe Reccep Tayip Erdogan takohen për krizën në Idlib

Vladimir Putin dhe Reccep Tayip Erdogan

Presidenti Reccep Tayip Erdogan takohet me Presidentin Vladimir Putin këtë të hënë në vendpushimin rus të Soçit në Detin e Zi, në përpjekje për të gjetur një zgjidhje diplomatike për krizën në rajonin Idlib të mbajtur nga kryengritësit në Siri.

Mirëpo provinca e Idlibit në veriperëndim të vendit është bastioni i fundit i kryengritësve sirianë dhe Turqia është treguar mjaft e interesuar për të parandaluar një ofensivë të mundshme qeveritare atje.

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë takohen për herë të dytë në 10 ditë, pasi Rusia dhe Irani shprehën mbështetje për idenë e një ofensive.

Rusia shprehet për Idlibin se është një shtrat të terrorizmit dhe thotë se qeveria siriane ka të drejtën të rimarrë kontrollin e tij.

Gjithashtu Turqia i ka bërë thirrje Rusisë dhe Iranit, për një zgjidhje diplomatike të situatës, që vlerësohet si mjaft shpërthyese. Në të njëjtën kohë, ajo ka dërguar përforcime për trupat e saj në afërsi të Idlibit, një hap që synon të shmangë të paktën përkohësisht një ofensivë tokësore në terren.

  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Konferenca parlamentare e Këshillit të Evropës, Nikolla: Po mbajmë radhën para portave të BE-së, e cila duhej të ishte prej kohësh edhe shtëpia e jonë